Když se chystáte odjet na dovolenou, kladete si jistě otázku, jak tuto dobu přežijí vaše pokojové rostliny. V případě, že nemáte nějakého příbuzného nebo známého, který by vám rostliny pravidelně zalíval, přinášíme pár užitečných tipů – vaše rostliny je zajisté ocení.

Krátkodobá nepřítomnost (2-3 dny) velký problém nebude. Před odjezdem stačí rostliny pořádně zalít a těm s většími nároky na vodu potom nalít vodu do podstavných misek.

Při delší dovolené už se musí použít poněkud důmyslnějších prostředků. Máte-li zahradu, dají se pokojové květiny vynést tam a zakopat do půdy, kde po důkladném zalití nějaký čas vydrží. Riziko nedostatku vláhy se dále sníží, když se květináč pokryje mulčovací vrstvou. Samozřejmě můžete počítat také s deštěm.

Ne každý má ovšem k dispozici zahradu a také ne všechny pokojové rostliny by takové zacházení snesly.  V těchto případech si můžeme vypomoct různými mechanickými prostředky. Možné je například zavlažování pomocí bavlněných nití, které nasávají vodu z nádoby umístěné nad květináčem. Nitě jsou ponořeny jedním koncem ve vodě, druhý je zahrabán asi 4 cm hluboko v květináči. Počet nití nutných k dostatečnému zavlažování, je závislý na požadavcích rostliny, tloušťce a délce nití (vhodné vyzkoušet nanečisto).

Vodu můžete ke květinám dodat rovněž knotem přímo ke kořenům větracím (odvodňovacím) otvorem v květináči. Před zavedením knotu musíte rostlinu vytáhnout z květináče a odstranit případný hliněný střep na otvoru.

Na podobném principu pracují i malé hliněné kužely zastrčené do hlíny v květináči. Voda ze zásobní nádoby se opět přivádí knotem.

Jiná metoda, velmi jednoduchá a účinná, je přesazení do vrstvy rašeliny. Je k tomu potřeba vana, která je tak hluboká, že se do ní na výšku vejdou i nejvyšší květináče a dostatečné množství rašeliny, kterou máte na 24 hodin namočenou ve vodě. Jakmile je rašelina tak naplněna vodou, že z ní při lehkém zmáčknutí vytéká, naplníme jí vanu a do vrstvy zapustíme všechny květináči. Čím více vody rostlina potřebuje, tím hlouběji ji zapustíme. Nesmíme přitom zapomenout, že všechny kvetoucí rostliny potřebují hodně vody.

Díky uvedeným opatřením, můžete zajistit svým rostlinám vláhu po dobu 2-3 týdnů, eventuelně i o něco více.

R. K.