Pěstování exotických keřů a stromů, ze kterých jde ovoce přímo na stůl, je dnes velice moderní. Kromě známé citrusové klasiky můžete sklízet i vlastní kiwi. Poradíme vám, jak na to.

Aktinidie zahrnují cca 40 druhů, z nichž u nás se nejčastěji daří A. Artura a A. kolomikta. Jsou to opadavé liány, které se dožívají až šedesáti let. Pokud už třeba teď přemýšlíte, čím na jaře ozvláštnit svou zahrádku, nechejte se inspirovat našimi radami.

Pěstování kiwi na vlastní zahrádce vyžaduje péči a samozřejmě také starost. Nejlepším způsobem, jak s kiwi začít, je koupit sazenice. Ty pak vysadíte na svou zahrádku. Kiwi potřebuje mírně kyselou půdu, tu rostlinkám připravíte přidáním rašeliny pod kořeny.

Jsou to dvoudomé, částečně samosprašné rostliny. To znamená, že samička může plodit i sama, výnos je ale velice malý. Opylování samečkem zvyšuje úrodu několikanásobně. Bílé kvítky rozkvétají od května do července a svým vzhledem odlišují právě samčí a samičí rostlinky. Samičí květy mají uprostřed zárodek plodu, samčí zase černé konce tyčinek. Navíc samčí vyrůstají po třech, samičí po jednom. Rozpoznání rozdílů je spíše pro zkušenější pěstitele. Pokud si koupíte mladé rostlinky, spoléhejte na prodejce. Pohlaví rostlinky stejně poznáte teprve až při prvním květu.

Sazenice jsou velikým lákadlem pro domácí mazlíčky. Kočky by byly schopné vyhrabat všechny kořeny sazenic, proto každou rostlinku dobře zabezpečte. Kromě pletiva můžete použít i větších těžších kamenů, se kterými kočka nepohne.

Pozor na přílišnou péči, tím rostlinkám můžete také uškodit. Růst popohnaný hnojivem by byl na úkor rozkvetlých kvítků. Sice byste dosáhli větší úrodnosti do budoucna (více větví – více místa), ale květy by se rozvily nejdříve za čtyři roky. Rozhodně dávejte pozor na hnojení, méně je v tomto případě více.

Z rychlého růstu letorostů sice můžete mít radost, pak se ale rostlina bude hnát příliš do výšky. Nebojte se tedy vzít nůžky a letorosty nejlépe za šestým listem zkrátit. Stromek se začne krásně větvit a vytvářet korunu. Protože jsou aktinidie pnoucí rostliny, lze je tvarovat pomocí podpůrného systému. Vysaďte je k plotu nebo třeba ke konstrukci, okolo které se budou obtáčet.

Nejvíce se bude kiwi dařit v létě, v horkých dnech, kdy se každý raději schová do stínu. Aby ale slunce neposkytlo medvědí službu, nezapomeňte stromek velmi často zalévat.

S první úrodou se naládujte sladkým ovocem. Nejenže vám bude chutnat, ale uděláte tím i něco pro zdraví – kiwi totiž obsahuje velké množství vitamínu C. Takže zahoďte celaskony a zakousněte se!