Chcete i na své zahrádce krásné motýlky, kteří létají z rostliny na rostlinu. Není problém. Jen jim musíte něco nabídnout. Zahrada, která má být pro motýly přívětivá, musí obsahovat dva druhy květin. Jedny musí nabízet potravu pro housenky a druhé musí mít dost nektaru pro motýly.

Samozřejmě je to trochu kontroverzní. Protože asi pravděpodobně neexistuje zahrádkář, který by strpěl na svých milovaných květinkách housenky, které mu do listů vyžerou škaredé díry. Ovšem nepustíme je na běžné okrasné rostliny, které pěstujeme, ale připravíme housenkám a následně motýlům jejich vlastní prostor. Nejlépe je vysadit pás různorodých rostlin. Housenky motýlů často žerou pouze jeden druh květiny a motýl, který se nakonec z housenky vyvine, sosá nektar také pouze z jednoho druhu rostliny a ta je často odlišná od té, kterou žrala předchozí životní fáze motýla – larva. Vysaďte tedy co nejpestřejší směsku rostlin. Nejlépe lučních rostlin.

Například růže motýly nijak nelákají. Ani housenky se o ně moc nezajímají. Nemusíte se o ně tedy bát, jestliže je také pěstujete. Kromě vhodné směsi rostlin je taktéž důležité, aby v prostoru pro motýly byla menší vodní plocha a nějaký kámen, kde se motýli mohou vyhřívat. Také jim vytvořte vhodné místo k přezimování. Vhodné jsou prostory se štěrbinami. Například kamenná zídka, nebo můžete vytvořit domeček ze dřeva, který však musí mít řadu úzkých štěrbin. Nejste-li tak manuálně zruční, tak můžete tento domeček koupit v květinářství.

Motýli si však místo k zimnímu ubytování vždy najdou. Nejdůležitější jsou rostliny, které motýlům poskytují potravu a místo pro kladení vajíček. Nemusíte se bát, že se motýli v hojném počtu přesunou na jiné rostliny, zde nakladou vajíčka a housenky vám rostlinky sežerou. Pokud jim vysadíte speciální směsku, nebudou mít důvod se z tohoto místa odstěhovat. Takže hurá do díla.

J. H.