Tak jako je potřeba připravit na zimu dům, musí se připravit i zahrada, ale co bych to Vám zkušeným zahradníkům vykládal. Ovšem kdyby přece jen hledal informaci nějaký ten tápající začátečník, tak se v dnešním článku podíváme na to, jaké práce nás v tuto roční dobu na zahradě čekají.

Kromě tradičního hrabání listí a zazimování zahrady je totiž vhodné v tuto dobu provádět i jiné činnosti. Mluvím tedy zejména o výsadbě rostlin s podzimním termínem. Jaké rostliny tedy máte na podzim sázet?

Pokud chcete, aby vám na jaře vyrostliny nějaké jarní cibuloviny, nezbývá vám nic jiného, než se pořádně teple obléct a ohnout záda. Takže chcete-li na svou zahrádku přidat nějaký ten tulipán či narcis, tak nyní je ta nejvhodnější doba. Kromě výše dvou zmíněných druhů je na podzim třeba vysadit i sněženky, bledule, lilie, krokusy, ladoňky a mnoho dalších.

Když jdete na nákup cibulek, tak vždy kontrolujte, jestli nejsou poškozené, případně jestli netrpí nějakou chorobou. Před samotným sázením je potřeba půdu dobře připravit. To znamená trochu ji nakypřit a zbavit plevelů a trávy. Do takto připravené půdy potom můžete uložit cibulky. Pro tulipány je potřeba vyhloubit prohlubeň hlubokou 10-15 cm, pro narcisy 15-20 cm a pro sněženky a ladoňky 5-8 cm. Pak cibulky zahrneme a trochu přišlápneme. Pak již zbývá dodat cibulkám jen trochu vláhy a pokud možno také živin.

Během podzimu se vysazuje i stálice české kuchyně, kterou je bezesporu česnek. Ten je však potřeba vysazovat až později během podzimu, kdy teploty už se blíží nule. Při této příležitosti také nezapomeňte, že hlíznaté rostliny by zimu venku nepřežili. Proto je dobré hlízy vykopat a uschovat v teple.

J. H.