Podzim je v plném proudu. Kromě obdivování jeho krás však některé z nás čekají i povinnosti. Zná to každý zahrádkář, hromady a hromady listí, které nám pokryjí zahrádku. Nezbývá nám nic jiného, než vzít hrábě, teple se obléci a prožít víkend na zahradě. Když se nám povede vytvořit úhledné hromádky listí, začneme přemýšlet co sním.

Řada z nás se rozhodně listí spálit. To je však v řadě obcí zakázáno. Navíc je se spalováním listí spojeno jisté riziko a je to neekologické. Co jiného nám však zbývá? Možná někoho napadne nacpat ho postupně do popelnice. To však není dobré řešení. Také jsem to zkusil a při dalším svozu popelnice jsem byl důrazně upozorněn, že biologický odpad do popelnice, která je určena pro komunální odpad, nepatří.

Za našich babiček bylo listí často necháváno na zahradě. Chránilo rostlinky před mrazem, poskytovalo útočiště užitečným zvířátkům a poskytovalo rostlinám živiny. Máte-li na zahrádce trvalky, listí je tedy ideálním materiálem na jejich zakrytí. Rovněž listí můžete přihrnout k opadavým i neopadavým dřevinám.

Využít můžete listí všech ovocných stromů, javorů, lísky a řady okrasných keřů. Naopak se vyvarujete listí jírovců, dubů a ořechů, které obsahují vysoké množství tříslovin a jejich rozklad je tak velmi pomalý.

Nejideálnější je využít listí pro kompost. Dávejte vždy několik centimetrů tlustou vrstvu listí a na něj aplikujte vrstvu zeminy. Ta je biologicky oživena. Takový kompost z listí je velmi vhodný pro aplikaci na trávník. Velmi chytré řešení je nahrnout listí kolem stromu. Vytvoříte tak kompost pro každý strom. Jak je známo, strom koření v místě, kam ho zasadíme. Ovšem jak postupně sílí, tak se jeho kořínky rozbíhají do stran.

Chcete-li podpořit růst stromu dodejte mu živiny, které však nemůžete aplikovat kolem kmene ale ke kořínkům. Kořínky jsou kolem stromu zhruba ve stejném průměru jako koruna stromu. Vyznačte si tedy kolem stromu v místech, kde končí koruna rýhu v šířce asi 50 cm a hlubokou 30 až 50 cm. Do této rýhy naneste listí, můžete přidat hnojivo, ušlapte listí a zasypte odkopanou zeminou. Strom tak bude mít svůj vlastní kompost a vy se zbavíte starostí kam se spadaným listím.

J. H.