Chodíte kolem sousedovy zahrádky a koukáte na jeho skalku? Taky byste takovou chtěli, ale nevíte jak na to? Nevadí. V dnešním článku vám poradíme, jak si skalku zřídit.

Nejlepším obdobím pro zakládání skalky je podzim, ale pokud se do její tvorby pustíte nyní, nic nepokazíte. První, co si budete muset promyslet, je místo a velikost skalky. Velikost je jen na vás. Můžete mít skalku o průměru několik metrů, ale stejně tak si můžete udělat miniskalku například v květináči. Nejvýhodnější je skalku orientovat na východ či jih. Ovšem záleží i na výběru skalniček. Ovšem pozor. V žádném případě nedělejte skalku pod listnatým stromem.

Půda pod skalkou by neměla být těžká, to znamená, že v případě deště by měla rychle vysychat. V opačném případě můžete půdu trochu vylehčit například pískem.

Pokud uvažujete o skalce, pak už jistě nějaké to kamení doma máte. Pokud ne, pak je ten pravý čas začít ho sbírat. Kolik ho budete potřebovat, záleží na velikosti skaly. Ovšem raději ho mít po ruce více, než méně. Nejlépe je používat pískovce či ruly. Zásadně nepoužívejte směs různých druhů kamenů. Nejčastěji je na skalku používán kámen, který se vyskytuje v blízkém či širším okolí zahrady.

Můžete se tedy pustit do práce. Nejdříve si vymodelujte terén do podoby, jaká se vám bude líbit. Můžete vytvořit různé vlny a hrbolky. Na takto upravenou plochu pak začněte skládat kamení.

Nyní už máte skalku, takže můžete začít sázet vhodné druhy skalniček či alpinek. Ty seženete v každém dobrém zahradnictví. Dbejte však, abyste koupili druhy, které mají víceméně stejné nároky. Je totiž krajně nepraktické, když vedle sebe budete mít druhy, jenž jeden z nich je náročný na vláhu a druhý nikoli.

Jako takovou tu pověstnou třešinku na dortu pak můžete ke skalce zřídit i nějaký ten vodní prvek. Nicméně skalky vaši zahradu výrazně oživí i bez vodního prvku.

 

J. H.