Koukáte se na svoji zahradu a pozorujete psa, který se již pomalu ztrácí ve vysoké trávě, a říkáte si, že by už teda chtěla posekat? Ovšem ještě nemáte koupenou sekačku a přemýšlíte jak vybrat tu správnou? Pak čtěte dále. Dnes vám totiž poradíme s výběrem sekačky.

Zohledněte velikost sečené plochy

V první řadě, co musíte brát v úvahu je velikost sečené plochy. Od toho se totiž bude odvíjet druh sekačky. Jestliže máte menší zahrádku, která je převážně rovinatá, pak je pro vás vhodnější rotační sekačka. Pokud chcete mít na zahradě velmi nízký a rovný trávník, pak zvolte vřetenovou sekačku. Ta je však také spíše vhodnější pro rovnější plochy. Třetí možností je strunová sekačka.

Zatímco vřetenové a rotační sekačky jsou vhodnější pro rovinaté zahrady, tak na velmi vlnité, hrbolaté, případně šikmé zahrady je vhodná strunová sekačka. Úplně nejlépe benzinová.

U každé sekačky je napsáno, pro jak velké rozměry zahrad se hodí. Toho se držte. Další, co musíte zvážit je, jestli chcete sekačku, která bude posekanou trávu nechávat na zemi, nebo sekačku, která bude posekanou trávu shromaždovat v koši či pytli. Obojí má své výhody a nevýhody.

Určitě by vás také mělo zajímat, jestli má sekačka pojezd či nikoli. Jinými slovy, jestli ji budete muset před sebou tlačit, nebo jestli pojede sama. V tom je totiž velký rozdíl. Ač se to nezdá tlačit před sebou sekačku například půl dne je dosti namáhavá práce.

Dalším bodem je elektřina versus benzín. V případě benzínové sekačky musíte myslet na to, jestli máte doma dostatek benzínu a stále kontrolovat jeho množství v sekačce. V případě elektrické sekačky ji pouze zapnete do sítě a můžete sekat. Potřebujete však delší šňůru a také vám hrozí nebezpečí, že šňůru přeseknete.

J. H.