24.06.2019   Zahrada 1 komentář

Jak na výběr sekačky na trávu

sekacka

Údržba trávníku pravděpodobně nepatří mezi ty nejoblíbenější letní činnosti. Pokud ale nechce mít ze zahrádky džungli, pravděpodobně se jí nevyhnete. Abyste si práci co nejvíce ulehčili, budete potřebovat vhodného pomocníka, kterým je sekačka na trávu. Na trhu můžete narazit na nespočet modelů různých typů, velikostí, výkonů a značek. Při bližším pohledu zjistíte, že zásadním rozdílem je druh pohonu, který uvádí sekačku do chodu. Každá z variant má svá specifika a hodí se trochu na něco jiného. Abychom vám výběr usnadnili, sepsali jsme pár základních rad, jak vybrat sekačku na trávu.

Základním přístrojem je klasická sekačka s kolečky a madlem, za které přístroj při sekání držíte. Pro velké zahrady je vhodnější volbou zahradní traktor, kterým pohodlně posekáte i rozlehlé plochy. Pro zastánce perfektně upraveného trávníku je alternativou také robotická sekačka, která se o pravidelné zastřihování postará bez vašeho přičinění. Určitou možností jsou také vřetenové a strunové sekačky.

Klasická sekačka – na co se zaměřit?

V tomto článku se budeme věnovat právě oněm dobře známým klasickým přístrojům. Prvním rozhodnutím, které budete muset udělat je volba pohonu. Setkat se můžete se třemi možnostmi – benzínem, elektřinou a akumulátorem. Benzínové sekačky jsou nejvýkonnější a vhodné zejména na větší plochy. Jejich výhodou je mobilita bez nutnosti zapojení jakéhokoli kabelu, a právě onen zmiňovaný vysoký výkon. Problém ale může někomu působit jejich vysoká hmotnost a hlučnost. Motor také vyžaduje určitou údržbu. Druhou variantou jsou elektrické sekačky, které během své činnosti musí být připojeny k elektrické síti, což výrazně snižuje mobilitu a pohodlnost používání. Proti benzínovým sekačkám jsou také méně výkonné a hodí se spíše na menší zahrady. Výhodou je ale jejich nízká hmotnost a hlučnost. Nespornou výhodou je také výrazně nižší pořizovací cena. Výhody benzínových a elektrických sekaček v sobě kloubí akumulátorové modely. Předností je pohodlné používání bez omezení elektrickým kabelem, tichý chod a lehká konstrukce. Slabinou je ale výkon blížící se spíše elektrickým modelům.

Dalším důležitým parametrem, na který byste se měli při výběru zaměřit je šířka záběru. Jestliže je vaše zahrada členitá a jednotlivé prvky jsou od sebe vzdáleny pouze několik desítek centimetrů, volte model s úzkým záběrem, abyste mohli zahradou doslova prokličkovat. Pokud ale plánujete sekat spíše jednolité travní plochy, zaměřte se na široké sekačky, díky kterým budete mít zahradu posekanou rychleji.

Poněkud problematický je výkon sekaček. Ten totiž výrobci uvádějí v různých hodnotách, a proto je porovnání jednotlivých modelů poněkud komplikované. Pro zjednodušení výběru můžete využít srovnávací test sekaček na webu Arecenze.cz. Obecně lze ale říct, že čím je výkon vyšší, tím si sekačka lépe poradí s vysokou trávou a širokým záběrem. U benzínových sekaček má vliv také na rychlost pojezdu.

Od vašich konkrétních preferencí se odvíjí volba dalších vlastností, jako jsou použité materiály, velikost sběrného koše a přídavné funkce jako například boční výhoz trávy, mulčování a další.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, přejeme vám co nejjednodušší sečení trávy a příjemné léto strávené na zahradě.

Komentáře

  • Od té doby, co jsme na naši zahradu koupili robotickou sekačku Robomow se o nic nestaráme. Instalace a zapojení bylo sice těžší, ale od té doby máme svatej klid. Je to ta prostředí (odkaz byl odstraněn)

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení