28.03.2018   Zahrada 1 komentář

Jarní práce na zahradě vyžadují kvalitní nářadí

zahradni-naradi

Celou zimu jste se těšili na začátek sezóny na zahrádce, plánovali, připravovali a prováděli jste nejnutnější možnou údržbu. Nyní vás čeká velké množství práce, jste však na ni opravdu dokonale připraveni?

Usnadněte si práci se zahradním nářadím, které vám právě s jarními pracemi pomůže a které určitě oceníte. A protože v zimě nepotřebuje zahrada tolik pozornosti, věnujte se více právě inventuře, údržbě nebo pořízení zahradního nářadí.

A co nesmí chybět ve vaší výbavě právě na jaře? Určitě takové nářadí, které využijete při jakékoli velikosti plochy i při nejrůznějším osazení rostlinami.

Ruční nářadí tvoří základ zahradní výbavy

Klasické ruční nářadí nesmí chybět žádnému zahrádkáři. Některé práce by bez něj ani nebylo možné provádět. Zkontrolujte, opravte nebo si pořiďte rýče, vidle, lopaty a lopatky, motyčky, hrábě, zahradní nůžky, sekerky, kosy, srpy, brousky, sázecí koliky nebo odstraňovače plevele a další. Nemáte-li na zahradě pouze záhony, budete muset počítat i s údržbou stromů a keřů. Zde se vám budou hodit nůžky na živé ploty a drobnější větve. Na silnější větvoví a prořezávání jistě využijete různé druhy pilek. Jestliže jste na podzim toto nářadí očistili, opravili a vhodně uložili, stačí nyní jen provést kontrolu. Pokud jste těmto nutným pomocníkům nevěnovali dostatek pozornosti, máte nejvyšší čas na důkladnou prohlídku, potřebné opravy, popřípadě na zakoupení nových věcí.

Váš trávník vyžaduje kultivátor a sekačku

Počítejte s tím, že náročnější péči bude potřebovat i váš trávník. K tomu, abyste se o něj postarali, byste měli mít sekačku na trávu a kultivátor, s jehož pomocí provzdušníte půdu. Jak záhony, tak trávník potřebuj pohnojit, ovocné stromy zase ošetřit postřikem. Tyto práce vám značně usnadní zahradní postřikovač. Pro menší plochy stačí ruční provedení, ve větších zahradách oceníte postřikovač zádový. Posekanou trávu a jiný zahradní odpad můžete rozdrtit v drtiči. Méně přístupná nebo značně zarostlá místa upravíte s pomocí křovinořezu.

Jak vybrat kvalitní zahradní nářadí

U nákupu zahradního nářadí platí pravidlo, že na kvalitě se nevyplatí šetřit. Nelitujte vynaložení vyšších financí, nářadí vám bude sloužit po delší dobu, bude se vám s ním pracovat pohodlněji a vydrží i náročnější práce. Důležitý je zejména materiál a také to, jakým způsobem bylo nářadí vyrobeno. Vybrané kousky si dobře prohlédněte, například kvalitu spojů nebo ergonomický tvar a samozřejmě také přiměřenou váhu. Pokud si nejste jisti, zůstaňte u prověřených značek nebo si dejte poradit odborným prodejcem.

Usnadněte si práci s moderními pomocníky

I když některé nářadí bude v pořádku, může se vám vyplatit vyměnit ho za novější kousek s mnoha funkcemi, který vám může značně usnadnit práci. To se týká například strunových sekaček, jejichž aktuální modely mají teleskopické násady, madla s možností polohovat nebo otočnou či výkyvnou hlavu, takže se snadno a pohodlně dostanete i na hůře dostupná místa. I mechanické nůžky na větve mohou mít teleskopickou rukojeť a jsou uzpůsobeny pro různé druhy větví. Nemusíte pak používat žebřík a často je možno otáčet i střihací hlavou, takže lze prostřihávat i husté koruny. K sestřihu živého plotu poslouží elektrické nebo benzinové plotové nůžky. Všechny tyto druhy nářadí lze pořídit i v akumulátorové podobě.

Dopřejte si nejmodernější zahradní vybavení

Když se rozhlížíte po svém zahradním vybavení, může se vám zdát, že máte příliš mnoho kusů nářadí a že zabírá velké množství místa. Chcete-li ušetřit prostor a stát se vlastníky nejmodernějších zahradních nástrojů, vydejte se cestou inteligentních systémů. Postačí vám jedna násada, na kterou budete připojovat požadované nástroje. Některé původně ruční výrobky, jako například motyčky, už mají i elektrické provedení.

 

Komentáře

  • To vypada jako dobry pomocnik na zahradu, buu mit narozeniny, tak uz vim co si prat :)

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení