I když stavba zahradního domku není úplně snadná, s trochou pečlivosti a s dostatečnou přípravou ji zvládne v podstatě každý. I když jde o zahradní domek na nářadí nebo zahradní domek pro děti, je dobré vše co možná nejpečlivěji naplánovat. Zahradní dřevěné stavby na pozemku jsou totiž významnou investicí, a je třeba k nim tak přistupovat. Zhodnocují celý pozemek a poskytují případně i další obytnou plochu.

Následující kroky učiňte ještě předtím, než se do samotné stavby pustíte:

Vyberte místo

Nejdříve si ujasněte, kde chcete stavbu postavit. Tomu by měl odpovídat účel stavby. Řada dřevěných zahradních chatek se staví v blízkosti hlavní budovy, kvůli snadnému přístupu. V případě, že máte na pozemku jiná vhodná místa, naplánujte místo raději s pomocí mapky či plánu pozemku. Podle stavebního zákona nebudete pro takovou stavbu potřebovat rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas, pokud splňuje následující: musí mít do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s maximálně jedním nadzemním podlažím, podsklepená nejvýše do hloubky 3 m. Umístěná ve vzdálenosti od hranic pozemků nejméně 2 m a po jejím umístění musí zůstat minimálně 50 % plochy pozemku schopné vsakovat dešťovou vodu. A nesmí sloužit pro podnikatelskou činnost. Jestliže je v těchto rozměrech a nepodsklepený, nevyžaduje ani stavební povolení či ohlášení stavby.

Vyberte plán

Dřevěné zahradní domky a sruby mohou mít celou řadu tvarů a velikostí. Pro stavbu svépomocí potřebujete podrobný plán. K tomu nutně nepotřebujete architekta. Řadu nákresů totiž můžete najít na internetu – některé placené, jiné zdarma.

Vyberte dřevo

Pro stavbu zahradního domku můžete využít celou řadu různých dřevin a tvarů konstrukčního materiálu. Vezměte v potaz místní počasí, především teplotu a vlhkost a vyberte takové dřevo, které bude co nejméně v daném podnebí měnit tvar. Tady se vyplatí obrátit se pro radu ke specialistům.

Sepište si rozpočet

Budete si stavbu moci dovolit? Realistický rozpočet vám u stavby svépomocí otevře oči. Nezapomeňte započítat i případné zemní práce, základy, spojovací materiál, dopravu, prořez materiálu a další náklady, které nejsou na první pohled vidět.

Stavba krok za krokem

Stavba zahradního domku svépomocí je lukrativní projekt, který vám kromě finančního zhodnocení přinese i spoustu zábavy.

Krok 1: Základy

Po vyměření pozemku je na čase připravit základy. Tajemství kvalitního zahradního srubu spočívá právě v nich. Dejte si pozor, aby základy byly perfektně ve vodováze a aby byly ukotveny v nezámrzné hloubce. To platí pro betonové základy, piloty i zemní vruty.

Krok 2: Připravte dřevo

Dřevo si můžete nechat nařezat a ohoblovat na pile a zkrátit ho na místě, nebo si ho můžete koupit už nařezané.

Krok 3: Trámy a rošt

Připojit stěny dřevostavby k základové konstrukci můžete celou řadou způsobů. Nastudujte si je. Kupříkladu při konstrukci na patkách pomocí podlahových trámů vytvořte rošt, zaklopte ho zespodu, vyplňte ho případně tepelnou izolací a dejte na něj záklop i shora.

Krok 4: Roubení

Ať už plánujete stavbu z klád (srub) nebo hranolů (roubenka), je tvorba tesařských spojů a přesné usazení klád nebo hranolů nejdůležitějším prvkem při stavbě zahradního domku. Zdvihání dílců vám usnadní rampa u stěny domku, těžká břemena můžete zdvihat i za pomocí kladky.

Krok 5: Vytvořte střechu

Jakmile stojí stěny, okamžitě přichází na řadu střecha. Konstrukci krovu je možné řešit jakýmkoli obvyklým způsobem. Váš tesař vám určitě poradí, jakou konstrukci zvolit. Na zakrytí se hodí prkna, osb či dřevotříska.

Krok 6: Okna a dveře

Při výběru oken a dveří k zahradní dřevostavbě dejte přednost kvalitním materiálům. Rozhodně se vyplatí nešetřit a vybrat energeticky úsporná okna a dveře minimálně s dvojsklem a z dobrého dřeva. Díky tomu v domku bude v létě větší chlad a v zimě tepleji, což oceníte nejen vy, ale případně i skladované nářadí.