Ubíjí vás letošní vedra? Pokud si chcete zajistit příjemné prostředí, pořiďte si klimatizaci, která je v interiéru čím dál více oblíbenější. Jak při jejím výběru nesáhnout vedle? O tom více v tomto článku.

Ujasněte si priority

Než se pustíte do zkoumání všech parametrů a výběru té pravé klimatizace, je potřeba si ujasnit vaše priority. Každý je má jiné. Vezměte v potaz velikost prostoru, neboť od toho se odvíjí velikost jednotky. Popřemýšlejte, zda ji budete chtít využívat jen v létě, nebo využijete funkci topení v dalších ročních obdobích. Zaměřte se také na finance, kolik jste ochotni do ní maximálně investovat.

Tím, že si odpovíte na tyto otázky, zúžíte si už tak rozsáhlou nabídku a ulehčíte si její výběr.

Zaměřte se na parametry

Při výběru vhodné klimatizace hrají roli hlavně její parametry. Mezi ty důležité patří samotný typ klimatizace, výkon, hlučnost i značka.

Druhy klimatizací

Na trhu existuje několik druhů klimatizačních jednotek, které se od sebe liší možností využití, náročností instalace nebo pořizovací cenou. Jaké se nabízejí?

  • Mobilní klimatizace - jedná se o nejjednodušší zařízení, které je také cenově nejvýhodnější. Mezi její přednosti patří dobrá regulace vlhkosti vzduchu v pokoji, cirkulace vzduchu a nízká pořizovací cena. Naopak za nevýhody se považuje menší účinnost, velká hlučnost a celkem velká spotřeba elektřiny.
  • Split - jsou charakteristické dvěma jednotkami – vnější s kompresorem a vnitřní chladící jednotkou. Oproti mobilním klimatizacím jsou split mnohem tišší, neboť kompresor i kondenzátor jsou umístěny mimo místnost. Jejich výhodou jsou pak vysoká účinnost a nízká spotřeba energie.
  • Multisplit - jsou klimatizace s několika vnitřními jednotkami, jsou tedy určené všude tam, kde je zapotřebí klimatizování více pokojů. Multisplit nabízí vysokou účinnost, dlouhou životnost a možnost využití jako topení.

Výkon = rozhodující parametr

Když máte jasno v druhu klimatizace, základním a nejdůležitějším parametrem je výkon. A jak vybrat tu dostatečnou? Obecně platí, že čím větší místnost chcete klimatizovat, tím by měla mít klimatizace větší výkon.

Velikost pokoje a nutný výkon klimatizace:

  • do 50 m3 – 2 kW
  • 40 až 70 m3 – 2,7 kW
  • 60 až 90 m3 – 3,5 kW
  • 90 a 130 m3 – 5 kW
  • 120 až 170 m3 – 7 kW

Hlučnost

Dalším důležitým parametrem je hlučnost, protože nikdo z nás nechce doma klimatizaci, která bude celý den hučet a my o ní budeme vědět. Nejnižší hladiny hluku dosahují split klimatizace. Ty se pohybují kolem 20 dB, což je méně než tikající hodiny.

Značka zařízení

Jelikož je dnes k dispozici celá řada značek a výrobců klimatizačních zařízení, máte opravdu velké možnosti. Výběr značky závisí zcela na vás, na vašich preferencích.

Pokud si nejste úplně jisti výběrem, nechte si poradit od odborníka, který vezme v potaz všechny vámi poskytnuté informace a navrhne řešení přímo pro vás.

Montáž a servis klimatizační jednotky

Co se týče montáže, hodně záleží, jaký typ klimatizace si pořídíte. Tak či onak ale doporučujeme přenechat montáž odborníkům, které s tím mnohaleté zkušenosti. Neodborná montáž vám může způsobit řadu problémů a nakonec může celé pořízení a instalaci prodražit.

Po pořízení nezapomínejte ani na servis klimatizace, který zajistí správný chod. Důležité je pravidelné čištění, plnění, desinfekce a servis chlazení. Servis se provádí v různých časových intervalech (odvíjí se od konkrétní klimatizace). Obecně to však bývá jednou ročně, nejlépe před používáním, tedy před letní sezonou.