Jste ohleduplní k životnímu prostředí, smýšlíte ekologicky a zařizujete domácnost?

Rádi byste žili ohleduplně? Přečtěte si tipy, jak ekologicky zařídit váš domov.

Jen stěží si dnes někdo dokáže představit domácnost bez domácích spotřebičů. Poskytují nám pohodlí a šetří mnoho práce, kterou musely ještě naše prababičky vykonávat.

Jak začít?

Začít můžete výměnou osvětlení, teplené koule v dnešní době nejsou nejvhodnějším způsobem osvětlení. Tím patrně nejúspornějším a zatím nejdokonalejším zdrojem světla, který je na trhu k dispozici jsou LED žárovky.

Kvalitní spotřebiče = základ ekologické domácnosti

Domácí spotřebiče tvoří významnou část spotřeby elektrické energie. Je ohleduplné a současně ekonomické nakupovat takové spotřebiče jejichž energetická náročnost je co nejnižší. Spotřebiče vybírejte podle energetických tříd. Tříd je u naprosté většiny spotřebičů sedm. Jak se v tom vyznat?

Spotřebiče třídy A++ mají o 25% nižší spotřebu než spotřebiče třídy A+ a dosahují jen 30% spotřeby energie spotřebičů třídy D. U ledniček, praček, či myček je možné uvádět až energetickou třídu A+++. V tom případě ale bude v naprosté většině případů energetický štítek končit písmenem D.

Tip: Nenechte se zmást a při výběru pamatujte, že od července 2010 se na trhu Evropské unie nesmí prodávat ledničky energetické třídy B a horší. „Nejhorším“ spotřebičem, který lze v současnosti na trhu pořídit, je tedy energetická třída A.

Jedním z nejvyužívanějších elektrozařízení jsou v současnosti počítače. Obecným pravidlem při snižování spotřeby energie počítačů je, že notebooky a tablety mají nižší spotřebu než desktopy.

Spotřebiče je důležité užívat s rozumem. Pračku spouštějte, až když je plně naplněna. Chladničku umístěte na nejchladnější místo, pravidelně ji odmrazujte a když spotřebič nepotřebujete, vypojte jej ze zásuvek.

A co klimatizace?

S blížícím se létem jistě zvažujete pořízení klimatizace. Pořídit si klimatizaci není ekologický hřích, obzvláště, když si pořídíte multifunkční klimatizaci s vhodným výkonem. Kvalitní klimatizace nejen chladí, ale také ventiluje, odvlhčuje a čistí vzduch v místnosti. Můžete ji tak používat třeba místo větráku, nebo s ní nahradit odvlhčovač.

Do domácnosti jsou vhodné mobilní klimatizace, mají tu výhodu, že je můžete umístit přímo do místnosti bez složitého instalování vnější jednotky. Ve většině případů se umisťují blízko k oknu, abyste bylo možné hadici vysunout z okna.

Ekologický úklid

K životnímu prostředí můžete být ohleduplní také při úklidu. Čistící prostředky výrazně zatěžují životní prostředí. Dostávají se do vzduchu, putují  do čistíren odpadních vod a odtud do řek, potoků a půdy. Velice účinným prostředkem, který lze využít v podstatě celém domě je jedlá soda. Funguje jako čistič i pohlcovač pachů. Kromě sody je perfektním čistidlem také citrón. Použít jej můžete na vydrhnutí vodního kamene, rezu i běžné špíny.