Ve snaze udržovat naši domácnost v čistotě a bez bacilů kupujeme mnoho chemických čistících a desinfekčních prostředků.

Tyto prostředky jsou často velmi drahé a navíc výrazně zatěžují životní prostředí. Dostávají se do vzduchu, putují  do čistíren odpadních vod a odtud do řek, potoků a půdy. V některých případech představují pro uklízejícího i jistá zdravotní rizika.

Líbí se vám představa čistého domova, ale ne za cenu zničeného zdraví a životního prostředí? Udělejte jarní úklid jinak – ekologicky. Z výsledku budete nadšeni.

Soda

Velice účinným prostředkem, který lze využít v podstatě celém domě je jedlá soda (soda bicarbona). Funguje jako čistič i pohlcovač pachů.

Dobré je si ze sody připravit pastu (smícháním 5 lžic sody s 5 lžícemi teplé vody). Touto pastou vyčistíte umyvadlo, dřez, toaletu, gril nebo třeba čalouněný nábytek a koberce. U čistění koberce postupujte tak, že pastu ze sody nanesete na povrch koberce a necháte asi hodinu působit, poté vyluxujte. Koberec prokoukne a zbavíte se tak i pachů.

Sodou skvěle vyčistíte i olejové a mastné skvrny, které bývají například v garážích. Vyčistíte je tak, že sodu nasypete přímo na skvrny a necháte působit ideálně přes noc. Další den skvrnu snadno vyčistíte mokrým hadrem.

Citrón

Kromě sody je perfektním čistidlem také citrón. Použít jej můžete na vydrhnutí vodního kamene, rezu i běžné špíny. Citrón navíc krásně provoní byt a má dezinfekční účinky. Pokud potřebujete zintenzivnit jeho působení smíchejte jej se solí.

Tip: Potřebujete-li vyčistit spáry mezi kachličkami, je citrón a soda tím správným pomocníkem.  Na zašpiněné spáry neneste kaši z citrónové šťávy a jedlé sody a zubním kartáčkem spáry pořádně vydrhneme.

-SŠ-