Máte doma rodinné stříbro? Pokud s postupem času sledujete, jak lesk kovu mizí a vaše cenné kousky šednou a černají, chce to je opět oživit a příborům a doplňkům a vrátit zašlou slávu.

Ať už jde o zlato, stříbro nebo jiné kovy, všechny po čase začnou černat. Důvodem jsou soli a síra, které v malém množství obsahuje vzduch. Jak ale zabránit tomu, aby stříbrné nebo pozlacené příbory, svícny, podnosy, rámy obrazů ani ostatní doplňky a dekorace neztratily svůj oslnivý lesk ani po letech. A jak docílit toho, aby jej znovu nalezly? Tady jsou odpovědi.

Očistná lázeň jednou za čtvrt roku

Kovové předměty časté potřeby (jako například příbory), omývejte po každém použití velmi důkladně teplou vodou a aby na nich nezůstávaly skvrny, hned je utřete. Zhruba jednou za tři měsíce byste měli všechen kov umýt v horké mýdlové vodě a očistit jemným hadříkem. Pravidelným mytím sice zčernání kovu oddálíme, po čase však nejspíš stejně začnou předměty tmavnout. Pak přichází na řadu čištění pomocí chemických prostředků. To je sice efektivnější než mýdlová voda, ale nemělo by se používat příliš často, aby nedošlo k poškození povrchu agresivními látkami obsaženými v čističích.

Růžová vata až jako poslední!

Našimi babičkami prověřené a osvědčené je čištění kovů pomocí roztoku jedlé sody. Ve dvou litrech horké vody rozmíchejte jeden šálek sody a na dno nádoby rozprostřete alobal, který bude sloužit jako tzv. lapač černě. Kovové předměty nechte v této lázni přibližně pět minut, pak je opláchněte čistou vodou a důkladně vyleštěte. V klenotnictvích, drogeriích a obchodech s domácími potřebami se prodávají také čističe stříbra v podobě tekutého roztoku nebo speciální růžové vaty, která obsahuje látky chránící povrch kovu (ta by se měla rozhodně použít až úplně nakonec).

Další používané prostředky aneb laické rady:

Se zčernáním stříbra můžete bojovat i zubním kartáčkem a pastou.

Zlaté a pozlacené předměty můžeme vycídit také cigaretovým popelem.

Zašedlé rámy obrazů se opět zalesknou, když na ně necháte pár hodin působit šťávu z cibule!

rdc