Je snadné podlehnout nadšení z pořízení nových přístrojů, ale jen zřídka se zabýváme tím, co se stane se starým mobilním telefonem a notebookem poté, co jsme je vyhodili.

Někteří z nás jsou více zodpovědní a přinesou staré zařízení do sběrného dvora k likvidaci. Tento e-odpad, který zahrnuje všechny nepotřebné přístroje, které používaly elektřinu, obsahují jak cenné věci, tak nebezpečné materiály, jako jsou olovo a rtuť.

A stejně jako ostatní zboží obsahující jedy, vyžaduje i e-odpad speciální metody recyklace za účelem správné likvidace.

Je smutné, že ročně skončí jen v USA 300 až 400 milionů elektronických přístrojů svoji životnost, ale pouze 20 % z nich je recyklováno správně. Asi 50 milionu mobilních telefonů po celém světě je každý měsíc vyřazeno z provozu, ale pouze 10 % je recyklováno.

V USA je také velmi malá regulace nakládání s elektronickým odpadem a hodně se z něj vyváží do Asie a Afriky. Vzhledem k tomu, že vyřazené elektronické přístroje obsahují vzácné materiály, jako jsou měď, zlato a stříbro, kvete jejich nelegální a nebezpečná recyklace. 41 mobilních telefonů údajně obsahuje až 1 g zlata. Proto se v rozvojových zemích objevila řada nelegálních recyklačních zařízení, kde zaměstnanci pobírají velmi nízké mzdy a majitelé profitují z recyklace e-odpadu. Taktéž není brán zřetel na zdraví pracovníků a na životní prostředí.

Jedním z řešení tohoto problému je zajištění, aby váš e-odpad byl recyklován správně. Společnosti jako uSell a Recellular nabízejí hotovost za váš starý mobilní telefon. Doug Feirstein, generální ředitel uSell říká, že nápad byl vymyšlen, když si uvědomil, jak obtížný byl prodej staré elektroniky. Starší přístroj tak může být zbaven drahých kovů včetně mědi, stříbra, zlata, platiny a dalších vzácných kovů.

Jednoduše pošlete uSell svůj starý mobilní telefon, a pokud je v provozu schopném stavu a může být modernizován, tak obdržíte šek. Telefony, které nejsou v provozuschopném stavu, jsou demontovány a odstraněny jejich cenné části.

Můžete také vyvinout tlak na velké výrobce elektronických zařízení, aby odstranili chemikálie ze svých výrobků a zlepšili recyklační programy. Jednou z možností jak toho docílit, je psát výrobcům dopisy a vyžadovat větší odpovědnost.

Přeložil: J. H.

Zdroj: http://tlc.howstuffworks.com/family/curbing-the-e-waste-problem.htm