Jsme zvyklí, že na ulicích vídáme kontejnery na papír, plasty, atd… Víte však, kam například s vysloužilým CD, nebo magnetickou páskou?  Jistě se shodneme, že tyto odpady do popelnice nepatří. Kam však s tím?

K napsání dnešního článku mě inspiroval dlouho odkládaný úklid. Během něho jsem našel hromadu různých optických médií, jako jsou CD, ale i mnohem starší kousky jako VHS kazety. Marně jsem přemýšlel, kam s takovým odpadem. Popelnice pro směsný odpad mi nepřišla jako vhodný nápad a tak jsem začal pátrat.

Je potřeba si uvědomit, že takové CD či DVD obsahu řadu nebezpečných látek. Pomineme-li plastový obal, záznamová vrstva CD i DVD je složena mimo jiné i z několika kovů, včetně hliníku, zlata, stříbra a titanu. Takový odpad by tedy měl být považován za nebezpečný. Máte tak v podstatě dvě možnosti jak s ním naložit. Můžete ho odnést do sběrného dvora, nebo vrátit v obchodě v rámci zpětného odběru.

Jiné je to u magnetických záznamových zařízení jako jsou například VHS kazety a diskety. Každá kazeta nebo disketa je složena ze dvou částí z plastového obalu a samotné záznamové pásky. Plastový obal můžete od záznamové pásky oddělit a následně vyhodit do kontejneru, který je určen pro plasty. Záznamovou pásku můžete vyhodit do běžného komunálního odpadu. Nehrozí žádné nebezpečí.

U moderních záznamových médií, tak jako je flash disk a externí disky vždy využijte možnost zpětného odběru zboží, nebo je odneste do sběrného dvora. Nezapomeňte však zařízení před vyhozením zbavit všech dat.

 

J. H.