30.08.2021   Rady a tipy 1 komentář

5 nejčastějších „závad“ u klimatizace, které vás nemusí lekat

zvuky-z-klimatizace_daikin

Ať už máte klimatizaci doma, nebo třeba v hotelovém pokoji na dovolené, mohou vás překvapit nejrůznější zvuky, které se z ní ozývají, nebo třeba to, že bez zjevného důvodu přestane fungovat.

Jaké jsou ty nejčastější závady, s nimiž se můžete setkat, které ale většinou také neznamenají nic vážného?

 

1. Z klimatizace se ozývá praskání

Praskavý zvuk mohou způsobovat plastové díly, jako je například čelní panel. Tyto díly se následkem změny teploty mírně roztahují či smršťují a právě tento pohyb způsobuje mírně praskavý zvuk.

2. Z klimatizace se ozývá zvuk ucházejícího vzduchu

Tento zvuk je způsoben změnou směru proudění chladiva. Vzniká, když klimatizační jednotka přestane pracovat nebo je aktivována funkce odmrazování venkovní jednotky v režimu vytápění.

Zároveň tato funkce rozmrazování venkovní jednotky klimatizace, popřípadě tepelného čerpadla, může způsobit, že z ní uvidíme stoupat vodní páru nebo téct vodu.

3. V klimatizaci bublá

Zvuk připomínající tekoucí vodu je ta u ké způsoben chladivem, které proudí uvnitř zařízení. Ani z tohoto zvuku si tak nic nemusíte dělat, po chvilce přestane.

4. Klimatizace nefunguje a provozní kontrolka trvale svítí

Nejčastěji se to stává, pokud kolísá napětí v síti. Klimatizace pak přeruší svůj provoz z důvodu ochrany zařízení. Jakmile se obnoví normální stav přívodu elektřiny, klimatizace se obvykle do tří minut zase sama spustí.

Na činnost klimatizace mohou mít vliv blesky při bouřce, ale také radiové vlny, proto by v těsné blízkosti klimatizace neměly běžet jiné přístroje.

5. Klimatizace nefunguje a kontrolka bliká

Zkontrolujte čistotu vzduchových filtrů a přívody i výdechy vzduchu u vnitřní i venkovní jednotky. Právě jejich zablokování může tuto poruchu způsobit.

Komentáře

  • Zajímalo by mě, ajk často je nutné klimatizaci čistit. Najde se tu někdo, kdo mi poradí? Jsem na vážkách, zda instalovat klimatizaci do domu nebo ne. Hledám každé pro a proti.

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení