Lékaři a odborníci na hygienu definovali novou chorobu. Tou je syndrom nemocného domu. Možná si v tuto chvíli řada vás klepe na čelo, ale jak si vzápětí vysvětlíme, nejedná se o přitom o nic směšného, nad čím by jeden mávl rukou. Jedná se o vážný problém, který způsobuje, nebo může způsobit vážné zdravotní komplikace až 60 procentům světové populace.

Nábytek i hračky

Asi každý z nás někdy slyšel o negativních vlastnostech vnitřního prostředí budov, ale co si pod tím konkrétně představit? Jedná se například nebezpečné a škodlivé látky, které jsou do vnitřního ovzduší budov uvolňovány například z nábytku. To se bohužel stává velmi často. Nemusí se přitom jednat pouze o nábytek. Stejné škodliviny mohou uvolňovat i různé nátěry zdí, ale také dětské hračky.

Klimatizace

Další řadu vážných zdravotních komplikací může způsobit a často také způsobí klimatizace. Znám to ze své vlastní zkušenosti. Takový pěkný a vleklý zánět hrtanu není nic příjemného. Lékaři ovšem dále zjistili, že dlouhodobé vystavení klimatizaci snižuje imunitu organismu. O zvyšujícím počtu případů se zablokováním krční páteře ani nemluvě.

Plísně

Nelze samozřejmě opomenout ani mokvající zdi a s tím související tvorbu plísní, které jsou pro lidské zdraví velkým strašákem. Způsobují totiž astmatické záchvaty, ekzémy a alergie. Velké nebezpečí představují zejména pro malé děti, staré lidi a osoby, které trpí nějakým chronickým onemocněním.

Radon

Kromě výše jmenovaných nesmíme opomenout ani na radon a zvýšené množství oxidu uhelnatého. Naše zdraví je tak bohužel ohroženo i v tom pro nás nejbezpečnějším prostředí. Tedy doma. Ovšem nebojte se, vše má své řešení.

Hygienici a lékaři tvrdí, že dnes trpí syndromem nemocného domu 2 ze tří lidí. Při léčbě je tak vždy potřeba prověřit i domov pacienta, aby se vyloučil negativní vliv pocházející z tohoto prostředí.

 

J. H.