Hrozíte se nad stále rostoucí cenou benzínu a přemýšlíte jak snížit vaše náklady na jízdu autem? Pak možná i trochu závidíte těm, kteří jezdí na CNG. Jestli také přemýšlíte o změně z benzínu na CNG, ale bojíte se, jestli se nezhorší jízdní vlastnosti a nebude to mít celkově negativní dopad na vaše auto a přemýšlíte i, zdali se vám to vyplatí. Pak čtěte dále.

Vyplatí se změna?

První věcí, kterou asi tedy budete řešit je ekonomická efektivita vašeho rozhodnutí. Vyplatí se vůbec předělávat auto z benzinového pohonu na CNG. Jistě CNG je několika násobně levnější než benzín, ale co samotná úprava auta? Pořizovací ceny aut, které jsou již od výroby vybaveny pohonem na CNG jsou o několik desítek tisíc vyšší než v případě benzínu. Pokud chcete předělat auto z benzínu na CNG, bude vás to rovněž něco stát. Počítejte zhruba z cca 50 000 korunami. Ovšem cena CNG je stále dosti nižší než benzínu, takže pokud například používáte auto na cestu do práce, tak se vám tato investice rozhodně vyplatí.

Ekologicky smýšlející majitelé aut jistě potěší i to, že CNG neprodukuje téměř žádné emise oxidu uhličitého. Jistě nebude asi hlavní důvod pro změnu, ale člověka to potěší.

Při přestavbě vašeho stávající auta z benzínu na CNG musíte počítat s tím, že u některých vozidel to není možné. Jejich motory jsou prostě uzpůsobeny na spalování pouze benzínu a ničeho jiného. U vozidel, kde tyto změny jsou možné, svěřte úpravu vždy odborníkům. Neodborná přestavba by totiž mohla mít fatální důsledky.

Pokud se bojíte horších jízdních vlastností, určitě nemusíte. Není žádný rozdíl v tom, jestli řídíte auto na benzín či na CNG. Jediné, co by vás mohlo obtěžovat je menší počet čerpacích stanic a to, že vás nepustí do podzemních garáží.

J. H.