Cena benzínu se mění téměř denně a přiznejme si, že jen málokdy klesá. Většinou roste. Je tedy potřeba přemýšlet, jak ušetřit na výdajích za pohonné hmoty. Prvním krokem je správný výběr auta. Pokud kupujete nový vůz, jistě vás bude zajímat jeho spotřeba. Dalším krokem je využívat auto šetrně. To znamená nejen nejezdit zbytečně, ale chovat se šetrně i během samotné jízdy. Jak nato vám poradíme v dnešním článku.

Většina z nás asi bude muset zcela přehodnotit své řidičské návyky. Největší problém budou mít lidé, kteří jsou zvyklí na agresivní jízdu. Jezdit totiž s plynovým pedálem neustále promáčknutým až na podlahu není zrovna nejekonomičtější.  Při rychlé a agresivní jízdě totiž často měníte otáčky motoru. Spotřebováváte tak až o deset procent více paliva, než při jízdě plynulé.

Další rada, kterou jste již určitě slyšeli je, že v případě stání delšího než jednu minutu je vhodné vypnout motor. Taktéž není vhodné jezdit na volnoběh, protože auto při něm spotřebuje přibližně 2 litry paliva za hodinu navíc.

Chcete-li snížit spotřebu benzínu, rovněž zapomeňte na prudké brzdění a rychlé zrychlení. Obojí je neuvěřitelně náročné na palivo. Prokáže tak také službu svému autu. Při těchto činnostech totiž dochází k velkému opotřebování součástek.

Hlídejte si řazení. Snažte se řadit co nejplynuleji a ve správný okamžik. Špatné zařazení rychlosti totiž zvyšuje spotřebu paliv až o pět procent.

Naučit se jezdit ekonomicky chce trochu cviku a určitě se vám vyplatí obrátit se na odborníka v některé z autoškol, které se na výuku ekonomického ježdění specializují. Přeji vám tedy šťastnou a ekonomicky únosnou cestu.

J.H.