Musíme mít na paměti, že ropy nejsou neomezené zdroje.  Naše závislost na ropě je velká a má vliv na naše životní prostředí. To zahrnuje emise skleníkových plynů ze spalování paliv, znečištění ropou v mořích a výrobu chemikálií.

Každý galon vyprodukuje přibližně 9 kilogramů oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů. Jak je to možné vytvořit? To proto, že většina hmotnosti CO2 nepochází z benzínu samotného, ale z kyslíku ve vzduchu, který je spálen jako součást procesu spalování. Chemická reakce mezi jednotlivými prvky benzínu a kyslíku vytváří oxid uhličitý.

Zde je několik tipů, jak snížit spotřebu benzínu:

Řidičské návyky

Nerovnoměrná a nezodpovědná jízda zvyšuje spotřebu benzínu až o jednu třetinu.

Nadváha

Postupem času se auto většiny z nás mění ve sklad. Každý kilogram váhy navíc zvyšuje spotřebu. proto se snažte vozit co nejméně nepotřebných věcí.

Nejezděte na volnoběh

Když svítí na semaforu červená, musíte v některých zemích vypnout motor – a je to logické. Miliony litrů je spáleno ročně čekání na semaforech. Máte-li spolehlivý vůz, snažte se, aby váš motor neběžel více než 30 vteřin na prázdno. Ve městě toto můžete ušetřit značné množství paliva v průběhu roku, a nemluvě o obrovském množství emisí skleníkových plynů.

Správné vyladění motoru

Stejně jako u klavíru, dochází i u motoru automobilu po nějaké době k rozladění , a to má vážné dopady na spotřebu paliva. Seřízení motoru provádí každý servis a obvykle jde o  seřízení volnoběhu, směsi paliva a vzduchu, karburátoru nebo rovnováhy při vstřikování, zapalovací svíčky atd.

Vzduchové filtry

Čistý vzduchový filtr může ušetřit až 15% spotřeby. Staré a opotřebované filtry umožňují pronikání nečistot do motoru, které mají vliv na množství paliva, které spotřebujete. Může však způsobit i další závady motoru.

Správně nafouknuté pneumatiky

Špatně nahuštěné pneumatiky se negativně projevují na spotřebě pohonných hmot, bezpečnosti a také na opotřebení pneumatik samotných.

Kvalitní motorový olej

Menší tření znamená také méně spotřebovaného benzinu. Použití nesprávného motorového oleje v motoru může způsobit přehřátí a opotřebení.

Vyhněte se krátkým jízdám

Zkuste si naplánovat svůj den tak, že budete muset použít auto co nejméně. Motory spotřebují více paliva, když je zima a většina kratších cest, bude probíhat pouze v „chladném“ režimu motoru. Palivo obvykle není spalováno efektivně, což také zvyšuje množství toxických a skleníkových plynů, které jsou škodlivé pro naše životní prostředí. Krátké jízdy rovněž více opotřebovávají váš motor.

Oktanové číslo paliva

Použití nesprávné výše oktanového paliva ve voze může negativně ovlivnit spotřebu paliva a motor samotný. Informujte se u výrobce automobilů, jaké oktanové číslo je pro vaše auto nejlepší.

Zahřátí motoru

Zahřívejte motor před jízdou maximálně 30 až 45 sekund.

Správné řazení

Zbytečné vytáčení motoru do vysokých otáček znamená vysoké zvýšení spotřeby paliva.

Okna a aerodynamika

Při jízdě po dálnici zavírejte okna. Proudění vzduchu do auta snižuje aerodynamiku vozu a zvyšuje spotřebu. Totéž způsobují i předměty umístěné na vozidle, jako například nosič na kola nebo lyže.

Přidávejte rychlost ještě předtím, než začnete stoupat do kopce.

Vyhýbejte se silnicím se štěrkem a kameny, které zapříčiňují vyšší tření pneumatik.