Je radost, když můžete vyběhnout na svou zahradu a lehnout si do chladivé trávy. Ovšem, co když tráva na vaší zahrádce není v takové kondici, v jaké byste si představovali? Největším problémem bývá mech. Ten už potrápil řady zahrádkářů. V dnešním článku se dozvíte pár rad, jak s mechem jednou provždy zatočit.

Mech se nejčastěji objeví v létě, které následuje po teplé zimě.

Ač se z počátku může zdát, že se o žádný problém nejedná, velmi rychle budete nemile překvapeni. Za nějaký čas se totiž mech začne rozrůstat a trávu utlačovat. Ta nakonec prohraje. Proti tak silnému a odolnému nepříteli nemá mnoho šancí. Jak však situaci napravit?

Kde se mechu daří?

Mechu se nejlépe daří na vlhkých místech. Tedy trávník, který zůstává dlouho vlhký, je jeho ideálním prostředím. Pokud máte takové problémy, je to nejspíše způsobeno tím, že půdy na vaší zahrádce jsou těžší a špatně propouští vodu. Řešením je provádět častěji vertikulaci a půdu následně vylehčit pískem.

Kromě vlhka způsobuje řadu problémů i nedostatek slunečního svitu. I ve stínu se mechu na rozdíl od trávy velmi dobře daří. Řešením tedy je sekat trávník na hodně nízko, případně vyset speciální travní směs, která má zvýšenou odolnost proti zastínění a lépe se tak tedy brání proti mechu.

Vápenec jako prevence

Traviny jsou také poměrně náročné na pH. Ideální hodnota pro trávy je něco mezi 6 – 7 pH. Pokud je půda příliš kyselá, mech toho ihned využije a začne se šířit. V takovém případě je tedy na řadě začít vápnit. Kupte si v obchodě dolomitický vápenec, ten totiž kromě vápníku obsahuje i hořčík a nejlépe na podzim, či na jaře aplikujte zhruba na 100 m čtverečných  20 kg mletého vápence. To pak provádějte pravidelně zhruba jednou za 5 let.

Pokud nic z toho nepomáhá, budete muset přistoupit k chemickým prostředkům. Bohužel ve většině případů asi budete muset použít všechny metody dohromady. Ovšem nezoufejte. I když to z počátku bude vypadat, že mech nemůžete porazit, tak nakonec zvítězíte.

J. H.