Řada lidí dnes pochopila, že mít vlastní zahrádku, je v dnešní době naprostým ternem. Aby však půda na naší zahrádce nestrádala a naše úroda byla bohatá, je nutné se o zahrádku a o půdu na ni dobře starat. Základem je dobře hnojit. Není však třeba hned šahat po umělých hnojivech. Vhodným řešením pro zahrádku je kompost. Že nevíte, jak takový kompost získat? Nevadí. V dnešním článku vám poradíme jak si kvalitní kompost vytvořit na své zahrádce, případně přímo doma v bytě pro svoje pokojové rostliny.

Za nejlepší způsob kompostování je dnes považován vermikompost. Založit si vermikompost přitom není nikterak složité. Budete potřebovat nějakou nádobku. Můžete si koupit komposter, ten je doporučený zejména pro případy, kdy chcete kompostovat přímo v bytě. Také si můžete zřídit tradiční kompost na zahrádce, kde si v nějakém vlhčím koutě vytvoříte ohrádku z dřevěných desek. Poté jen potřebujete něco na podestýlku. Nejlepším materiálem je samotná zemina. V případě zahradního kompostu tedy nemusíte nic řešit. V případě bytového kompostu vystelte dno kompostéru zeminou. Tu můžete v případě potřeby nahradit i slámou, listím, trávou či hoblinami. Další přísadou jsou žížaly. Tedy speciální žížaly hnojní (Eisenia foetida). Na zahradě by neměl být problém je najít a vlastně se ani nemusíte o nic starat, protože si ve většině případů najdou kompost a usadí se zde. Ovšem můžete je koupit i v obchodech.

Pak už jen stačí přidávat na kompost potřebný organický materiál, jakým jsou zbytky ovoce a zeleniny, zbytky pečiva, zbytky jídla (ovšem ne živočišné tuky) a další organický materiál. Vyvarovat se musíte zejména všeho jedovatého.

Pokud se během 5 až 7 týdnů nezačne tvořit kompost, pak je něco špatně. Nejčastěji je problém s nevhodnou teplotou a případně s nadbytkem žížal. Je dobré jednou za čas kompost rozhrnout a podívat se, jestli žížaly nejsou přemnoženy. Pokud ano, tak je budete muset z kompostu vybrat. Jinak je kompost prakticky bezúdržbový.

J. H.