Založili jste kompost, ale není Vám příliš jasné, co vše do něj patří a čeho byste se měli vyvarovat? Po přečtení následujících řádků budete mít jasněji.

Na kompost samozřejmě patří odpad ze zahrady, tedy spadané listí, tráva, menší větve. Pozor musíte dávat jen na rostliny, či traviny, které jsou napadeny chorobou. Napadené části rostlin bychom do kompostu vůbec neměli dávat. Znehodnotit kompost ale nemusí jen choroby, ale i plevel, který je schopen jej prorůst.

Z domácnosti je nejvhodnější bioodpad. Pokud jste jej doma ještě nezavedli, měli byste uvažovat o jeho pořízení. Bioodpad je totiž bohatý na živiny, které jsou pro kompost bohatým zdrojem potřebných látek.

Do kompostu mohou skvěle posloužit slupky z brambor, okurek, mrkve či jiných druhů zeleniny spolu se skořápkami. Bez potíží do něj házejte i ovocné jádřince a pecky. Nebojte se přidat ani slupky exotického ovoce, jako jsou banány, pomeranče a mandarinky. Na kompost patří i kávová sedlina.

Z kuchyně pak do kompostu rozhodně nepatří odpad živočišného původu. Jednak nemají potřebnou strukturu a jednak na kompost vábí nežádoucí hlodavce. Totéž platí o již uvařených jídlech.

I když se vám to může zdát zvláštní, na kompost můžete vyhodit i zbytky vlny nebo papírové sáčky.

Na kompost ale může přijít i mnoho jiných věcí, které by vás možná ani nenapadly:

  • nepotištěný papír
  • plata od vajíček
  • kompostovatelné sáčky, pleny či plasty
  • čajové sáčky, včetně provázku a papírku
  • olej – ale pozor, olej nelijte přímo do kompostu, nejprve jej nechejte vsáknout do pilin či hoblin a teprve poté jej svěřte kompostu. Takto nasáklý olej se postupně rozloží v kompostu a nedojte k uvolnění tekoucího oleje do prostředí.

Co se týče velikosti materiálu, který na kompost patří, v zásadě platí, že čím menší, tím lepší.
S.Š.
foto: freedigitalphotos.net