Nevím, jestli patříte mezi ty, jež považují přečtenou knihu za neužitečnou, nebo mezi ty, jež každou svoji knihu opatrují. Já náležím rozhodně k druhé skupině. Každá kniha je pro mě velmi vzácná, opatruj ji a nikdy bych se žádné z nich nezbavil. Dnešní článek se snad bude hodit obou skupinám. Chci vám nastínit několik způsobů jak se knihy zbavit tak, aby ještě někomu udělala radost. Navíc se dozvíte, jak můžete knihu velmi snadno získat.

Život knize může zachránit moderní technologie. Každý uživatel Facebooku se může přihlásit do skupiny Book swap. Zde může nabídnout knihu, které se chce zabavit a případně se domluvit s jiným uživatel na výměně za jinou knihu. Zde se neobejdete bez znalosti angličtiny.

Velmi zábavná možnost jak naložit s nepotřebnou knihou je stát se knihotočem. Zaregistrujete se na stránkách www.knihotoc.cz a můžete svoji knihu pustit do světa. Vybavíte ji napřed nálepkou a cestovní kartičkou. Pak necháte na veřejném místě. Jiný si ji vezme a přečte. Do cestovní kartičky může napsat místo nálezu a nějaké reference o knize. Tyto údaje pak je vhodné přepsat i na stránku knihotoc.cz. Každý se pak může podívat kam, až se jeho kniha dostala.

Rovněž některé kavárny nabízejí místa pro odkládání knih a pro získání nových knih. Můžete přijít, knihu si přečíst přímo v kavárně anebo si ji vzít domů. Nezapomeňte však přinést nějakou na výměnu.

Vaší knihou také jistě nepohrdne žádná z veřejných knihoven. Máte-li nadbytečnou knihu, zkuste ji knihovnám nabídnout. Ovšem pozor, řada knihoven se také knih zbavuje. Starší a poškozené knihy, které se nevyplatí spravovat, knihovna odepisuje. Tyto knihy jsou pak volně k rozebrání. Zkuste se zeptat svojí knihovnice, kdy budou další odpisy knih a tedy knihy k rozebrání.  Je pravda, že knihovny mají s evidencí knih určité finanční náklady, tak ne všechny od vás vezmou. Pravděpodobně přijmou, jen ty, o které je zájem. Kromě knihoven je však celá řada institucí, které mohou vaše knihy vhodně a dobře využít. Máte-li větší počet knih, zkuste je darovat nemocnici, dětskému domovu, domovu důchodců, atd.… Vhodných institucí jistě naleznete celou řadu a vaše kniha zde bude dělat radost ještě mnoho let.

Knihy také často leží v blízkosti popelnic. Vhodným místem kam odložit knihu je i místo v panelovém vchodě. U nás v domě se čas od času nějaká kniha objeví mezi papírem určeným do sběru. Tak ji beru. Navíc jsem zatím našel vždy jen kvalitní díla od autorů jako Čapek a Balzac. Nebo si uspořádejte se sousedy, s kolegy, s přáteli, atd. knižní bazar.

J. H.