Náklady ze energie neustále stoupají. Mnohdy si ani neuvědomujeme, jak moc můžeme ušetřit tím, že v domácnosti zavedeme nějaké opatření.

Elektřinou můžeme šetřit tak, že nebudeme zbytečně svítit, spotřebiče, které zrovna nepotřebujeme, budeme vypínat a že staré spotřebiče nahradíme novými. Za vodu zase ušetříme tak, že před tím než otočíme kouhoutkem, se zamyslíme, zda je to opravdu nutné, že se nebudeme koupat, ale sprchovat či že opravíme kohoutky.

Jak ale ušetřit za ohřev vody? Vězte, že ušetřit za teplou vodu lze, ale je nutné zajistit co nejlevnější ohřev a co nejmenší spotřebu.

I s bojlerem lze šetřit

V případě, že máte či budete v domácnosti řešit ohřev vody bojlerem, pamatujte, že úspora spočívá ve správném výběru velikosti a nastavení. Čtyřčlenná rodina potřebuje 150 až 200 litrový zásobník, zatímco dvoučlenná domácnost vystačí jen s 80 až 100litrovým. Optimální teplota v bojleru pak činí 55 až 60˚C. Lze tak předejít přílišným tepelným ztrátám a současně i omezit tvorbu vodního kamene. Kvůli unikajícímu teplu vody je vhodné bojler umístit co nejblíže místu odběru teplé vody – ideální vzdálenost by neměla přesáhnout 2 metry.

Tip: Věděli jste, že v případě ohřevu vody elektřinou má domácnost po splnění potřebných náležitostí nárok na získání dvoutarifní sazby elektřiny? Výhody levnějšího nízkého tarifu pak v době jeho trvání využívá celá domácnost, a ušetřit tak lze při provozu dalších spotřebičů.

Průtokové ohřívače

Pro krátkodobý a nepravidelný odběr teplé vody je vhodný průtokový ohřívač. Elektrické ohřívače vody se uplatní v koupelně, kuchyni, ale třeba i na chatě. Nabízí snadný, levný a efektivní ohřev vody beze ztrát. Pokud topíte plynem je vhodné plynem vytápět i vodu.

Plynové ohřívače vody tzv. karmy jsou výhodné tím, že nezadržují vodu. Tím šetříme energii za průběžné udržování teplé vody. Kromě toho je výhodou, že hlavní plamen se dokáže regulovat podle množství protékající vody. Čím více proteče vody, tím je větší plamen a naopak.

Solární energie

Při úsporách na ohřevu vody je samozřejmě nejlepším pomocníkem slunce. Díky jeho záření je možné ve srovnání s plynem či elektřinou ušetřit až 70 % nákladů za ohřev užitkové vody. Od května do září solárně termický systém většinou zvládne zajistit teplou vodu bez pomoci jiného zdroje.

Tepelné čerpadlo 

K nižší spotřebě za ohřev vody může pomoct také tepelné čerpadlo. Pokud topíte jiným způsobem a přesto nechcete být ochuzeni o výhody tepelného čerpadla, sáhněte po variantě bojleru s integrovaným tepelným čerpadlem pro ohřev teplé užitkové vody. Tento typ zařízení funguje na principu tepelného čerpadla vzduch/voda a k ohřevu vody využívá odpadní vzduch z domu. Např. ve srovnání s klasickým elektrickým bojlerem je schopen ušetřit až 70 % nákladů.

Spořiče vody

Ušetřit za ohřev vody lze však i efektivním přístupem k šetření vodou. Cestou mohou být spořiče vody. Tato malá zařízení lze instalovat na vodovodní baterie v umyvadle, dřezu i sprše. Šetřiče vody snižují průtok vody. Mnohé dnes dokáží proud vody regulovat dokonce tak, že nižší tlak ani nezaznamenáme.

  • Výběr toho správného ohřevu vody je velmi individuální v závislosti na typu domu či bytu a na finančních možnostech. Se správným výběrem si nechte poradit od odborníků. Doporučujeme pro nákup zvolit eshop akoupelnyatopeni.cz.