Milujete živý vánoční stromek, ale láme vám srdce, když ho pak máte po Vánocích vyhodit do popelnice?

Pořiďte si vánoční jedličku v květináči. Právě dnes byl odstartován jejich prodej.

Proč si pořizovat jedličku v květináči?

Jedle bělokorá kdysi bývala naší nejhojněji zastoupenou jehličnatou dřevinou. Zaujímala až 20 % rozlohy našich lesů. Dnes tomu tak ale zdaleka není.

Na jejím ústupu se podílel zejména zásah člověka – holosečný způsob hospodaření, vysoušení krajiny, průmyslové emise. Ročně se jen v naší republice prodá přes milion vánočních stromků. Ty se po svátcích stávají odpadem, který se obtížně likviduje. Takže i kdyby se jen jedno procento stromků stalo sazenicí – bylo by ročně vysazeno 10 tisíc stromků, a to již za to stojí, nemyslíte?

Jak se o jedličku starat?

Abyste ji mohli po Vánocích zasadit zpátky do přírody, je potřeba se o ni pečlivě starat. Jedličce nedělá dobře pobyt ve vytápěné místnosti, proto se ji snažte držet co nejdéle mimo byt. Také nezapomeňte, že stromek potřebuje hodně vody a to i po dobu, kdy je mimo místnost.

Před umístěním jedličky do místnosti je potřeba ji aklimatizovat. Přechod ze zimy do tepla je pro ni šok.

  • Ideálně dva dny před Vánocemi přeneste jedličku do pokoje temperované místnosti – na chodbu, do kočárkárny, garáže apod.
  • Před přenesením stromku pak snižte v místnosti teplotu přibližně na 17 stupňů.
  • Rozhodně vždy stromek držte v teplé místnosti co nejkratší dobu.
  • Stromek zalévejte i dvakrát denně a několikrát denně jej mlžte postřikovačem.
  • Před navrácením stromku do zimy jej opět ponechejte nejméně dva dny v temperované místnosti

Co se stromkem po Vánocích?

Buďto si jej můžete zasadit na vlastním pozemku, nebo jej můžete i s květináčem přihrnout hlínou na zahradě a uchovat do příštích Vánoc. Nebo jej můžete vzít začátkem jara do Brna a okolí, kde jej můžete vlastnoručně vysadit do lesa. Další péči o stromek pak zajistí pracovníci Školního lesního podniku Křtiny.

Tak co, investujete letos stokorunu a podpoříte přírodu?

Sandra Špačková
foto: pixabay.com