Mnoho maminek, které se snaží i s dítětem vyznávat tzv. zelený způsob života si nejsou jisté, jak je to s papírovými plenkami. Jsou opravdu méně ekologické, než ty klasické látkové pleny? Na tuto otázku se pokusíme zodpovědět v našem dnešním článku.

Co nám vlastně vadí na papírových plenách. Jednak je to skutečnost, že jsou vyrobeny z papíru, často se ani nedozvíme, jestli jde o recyklovaný papír, nebo ne. Druhý problém je obrovské množství použitých a vyhozených plen.

Do nedávné doby tak byla odpověď na otázku, zda-li jsou klasické látkové pleny ekologičtější, než jednorázové, rozhodné ano. Dnes se však na trh dostávají jednorázové pleny, které už můžeme za ekologické označit. Jsou totiž vyrobeny z recyklovaného materiálu. Přitom se žádný rodič nemusí bát, že by dítěti hrozilo nějaké zdravotní nebezpečí. Všechny použité látky pro výrobu plen, jsou důsledně testovány.

Jejich další výhodou a vlastně dalším znakem jejich ekologické povahy je jejich biologická odbouratelnost. Většinou se udává doba dvou až pěti let. Znamená to tedy, že když se dostane plena na skládku, tak za cca dva až pět let se rozpadne na neškodné látky, které neškodí životnímu prostředí.

Ohromě se tak ulehčí skládkám, pro které papírové= jednorázové pleny představují ohromnou zátěž. Některé studie totiž tvrdí, že na některých skládkách mohou papírové pleny představovat až deset procent objemu odpadu.

Chcete-li také tyto pleny pořídit pro své děťátko, pak v obchodech hledejte balení s klasickým označením ekologického výrobku. Nemusíte se bát ani vyšší ceny, tak se od těch neekologických příliš neliší.

J. H.