Plasty jsou celosvětově považovány za značný problém. V dnešní době se však z plastů vyrábí celá řada předmětů denní potřeby. Nejproblematičtější jsou určitě tašky a plastové lahve.  Zejména tašky a jejich snadná dostupnost je trnem v oku řadě ekologů a environmentalistů.

Stále proto roste tlak na zákonodárce, aby přijali opatření, které zabrání rozdávat obchodním řetězcům plastové tašky zdarma. Jsou však plastové tašky opravdu tak špatné? A jsou řešením papírové tašky?

Řešení této otázky nemá jednoduché řešení. Papírové tašky jsou náročnější na spotřebu energie během výroby. Problematické je také využívání dřeva k výrobě papíru. Tento problém však odpadá, pokud se k výrobě použije recyklovaný papír. Při jejich výrobě je také spotřebované velké množství vody. Plastové tašky mají zatím nižší energetické nároky na výrobu.

Problémem je však, že jsou vyrobeny z ropy (odborníci odhadují, že ročně je na výrobu plastových tašek spotřebováno až 12 milionu barelů ropy). Plastových tašek také není jednoduché se zbavit. Řešením je spalování, ale tím se do ovzduší uvolňuje řada nebezpečných látek. Pokud se sládkují, zabírají tak obrovské plochy, způsobují znečištění a téměř trvalou zátěž pro životní prostředí.

Když to shrneme, tak chcete-li se chovat odpovědně vůči životnímu prostředí, tak v dnešní době není vhodné používat plastové ani papírové tašky. Při současných technologiích představují oba dva druhy značnou zátěž životního prostředí. Mírnějším prohřeškem jsou papírové tašky, které jsou vyrobené z recyklovaného papíru. 

Vědci také usilovně zdokonalují plastové tašky, které jsou vyrobeny z přírodních surovin a po určité době se rozloží. Nejlepším řešením však je používat textilní tašky. Existuje řada obchodů, kde můžete koupit textilní tašky i v bio kvalitě. Při správném zacházení vám tato taška vydrží téměř věčně. 

J. H.