Konečně již nastal čas, kdy nejeden z nás bude hledat místo, kde se osvěžit v příjemně chladivé vodě. Jenže ne každá vodní plocha je vhodná ke koupání. Uměle budovaná koupaliště většinou nemají s kvalitou vody problém. Horší je to s přírodními vodními plochami.

Pozitivní pro české milovníky koupání je zpráva Evropské agentury pro životní prostředí, která uvádí, že kvalita vody v přírodních koupalištích byla v České republice v roce 2012 vůbec nejlepší od vstupu České republiky do Evropské unie.

Evropská agentura pro životní prostředí každoročně sleduje více než 22 000 míst ve 27 státech Evropské unie, Chorvatska a Švýcarska. Nesleduje přitom jen rybníky, ale také řeky, moře, jezera a uměle vytvořená koupaliště. Pro nás je důležitá informace, že v roce 2012 splňovalo normu pro kvalitu vody, která je vhodná pro koupání 94 % sledovaných lokalit. V České republice bylo přitom sledováno celkem 160 míst. Zpráva uvádí, že 75 % lokalit mělo vodu dokonce výborné kvality. Oproti roku 2011 tak došlo ke zlepšení o neuvěřitelných 11,6 %. Uzavřeny musely být pro nevyhovující kvalitu vody pouze 2 lokality. Nutno dodat, že Evropská agentura pro životní prostředí sleduje kvalitu vody pouze v místech, kde je koupání oficiálně povoleno.

Ze zprávy je také možno vyčíst, že nejkvalitnější voda z pohledu koupajícího se člověka je na Kypru a v Lucembursku. Plánujete-li dovolenou v některé ze zemí Evropské unie a chcete mít jistotu, že nebudete muset ve vedru sedět na okraji rybníka, či se koukat na zakázané moře, tak navštivte stránky Evropské agentury pro životní prostředí (EEA).

 

J.H.