Ač se to nezdá stále lze ušetřit značné finanční prostředky při osvětlení svého bytu či domu. Zvláště nápomocné jsou v tomto ohledu moderní technologie. V dnešním článku se podíváme na osvětlení pomocí LED žárovek.

Výhody LED žárovek

LED žárovky jsou v současnosti asi nejúspornější a zatím nejdokonalejším zdrojem světla, který je na trhu k dispozici. Vyznačují se navíc extrémně dlouhou životností. Na trhu je navíc můžete koupit v řadě provedení. Velmi oblíbené jsou dnes zejména tzv. LED pásy. Jedná se o pásy tvořené LED žárovkami, jejíž instalace je velmi jednoduchá. Většinou je stačí pouze přilepit na dané místo.

Led žárovky si právem získaly své výsadní postavení. Mezi jejich výhody totiž patří velmi nízká spotřeba elektrické energie. Vždyť jejich příkon je pouhých 9 W. Oproti ostatním žárovkám na trhu se vyznačují i extrémně dlouhou životností. Běžná životnost úsporné žárovky je někde kolem 5000 hodin svícení. Zatímco LED žárovky mají životnost i 50000 hodin svícení. Jejich velká výhoda však spočívá především ve vysoké odolnosti proti poškození. LED žárovky jsou téměř odolné vůči otřesům a nárazům. V případě úsporných žárovek často dojde k problémům při častém vypínání a zapínání. To v případě LED žárovek nehrozí. Jistě rovněž oceníte rychlost, s jakou dojde k rozsvícení do maximálního výkonu. Vlastně k tomu dojde ihned po zapnutí. Vyzařované světlo se navíc příliš neliší od tzv. klasických, dnes již neprodejných žárovek.

Snad jedinou nevýhodou LED žárovek je jejich pořizovací cena. Ta se může vyšplhat až na 900 korun za jednu žárovku. Tato investice se však během provozu žárovky několikrát vrátí.

J. H.

foto: raumlicht.com