Bylo, nebylo, žil kdysi hoch jménem Thomas Alva Edison. Ten se jedno dne rozhodl, že změní svět. A taky se mu to podařilo. Vynalezl totiž žárovku. Přelomový vynález, který dal lidstvu světlo. Od těch dob se toho ale hodně změnilo. Edisonovu žárovku vystřídalo mnoho jiných modelů, které na rozdíl od té původní šetří energií.

Níže vám nabízíme srovnání žárovek, kdy každá se hodí k různým účelům. Pojďme se podívat, co za žárovku byste si měli pořídit k vám domů.

Vláknová žárovka

To je taková matka všech žárovek, která od roku 1879 šířila osvětu. Její jednoduchá konstrukce, okamžitý start a ustálení světla umožnilo rozhodovat o světlu ve všech domácnostech po celé jedno století. Jedná se o princip, na kterém fungují všechny žárovky až doteď. Bohužel, u vláknové žárovky byla zjištěna její nízká účinnost. Většina dodané elektrické energie se totiž proměňovala na teplo a jen 7 až 10 % na svícení. To zapříčinilo, že byla tato žárovka roku 2002 Evropskou unií zakázána.

Halogenová žárovka

Když byla vláknová žárovka matkou všech žárovek, tak halogenová žárovka musí být sestrou té vláknové. Principem fungování světla má k ní nejblíže. Jedná se o princip žhavení vlákna. K zvýšení účinnosti se dosáhne ionizováním plynu, který vlákno obklopuje. Tyto žárovky mají bělejší světlo, vydrží déle a jsou až o třetinu úspornější. Hodí se především do prostorů, kde se často rozsvěcí a zhasíná, nebo nárazově svítí a to z důvodů nízké pořizovací ceny a okamžitého stoprocentního rozsvícení. Mluvíme tedy například o koupelně, chodbě, spíži či toaletě.

Kompaktní zářivky

Kompaktní zářivka neboli úsporka je typ žárovky, která se vyrábí v různých tvarech. Nejedná se tedy jen o dlouhou trubici, kterou znají jistě všichni. Některé napodobují klasické žárovky, jiné zase tvar svítidla. Existuje i široký výběr odstínů. Obrovskou výhodou úsporek, jak už z názvu napovídá, je jejich nízká spotřeba elektřiny. Kompaktní žárovky mají přibližně o 80 % menší spotřebu, než žárovky klasické a vydrží svítit něco mezi 6 000 až 16 000 hodinami. Na druhou stranu pomalu nabíhají na plný výkon, kdy úplného jasu dosáhnou až do dvou minut. Proto se hodí jako centrální svítidlo v obývacím pokoji, ložnici nebo kuchyni. To znamená na místa, kde se dlouhodobě svítí. Z toho vyplývá, že tam, kde se často rozsvěcí a zhasíná, se kompaktní zářivky nedoporučují. Jejich start totiž spotřebuje poměrně dost energie.

LED žárovky

Dlouhá životnost v podobě až 50 000 hodin. Nevadí jim časté zapínání a vypínání. Dokážou se okamžitě naplno rozsvítit.  Odolnější proti otřesům a výkyvům teplot. Jsou ještě šetrnější než kompaktní žárovky. Spotřebují zhruba o 85 % až 95 % méně elektrické energie. Toto všechno nabízí technologie LED. Ovšem nic není zadarmo. Všechny tyto výhody jsou samozřejmě zahrnuty v ceně. LED žárovky se totiž vyznačují svoji vysokou pořizovací cenou. Pro všechny svoje klady se hodí do každé místnosti, do každého prostoru. To kolik ve výsledku ušetříte samozřejmě záleží na ceně elektřiny, ale LED žárovky vás dovedou k nižší částce než výše zmiňované žárovky. Rozdílný může být i způsob umisťování. Vložit je můžete do lustru, nebo jako doplňkový zdroj světla v podobě LED pásu. Pod tímto názvem se skrývá pruh s LED diodami, který je možné přilepit na místo, kde potřebujete světlo, nebo to prostě chcete mít hezčí. Může se jednat o kuchyňskou linku, prostor za televizí či stěny stolního fotbálku.

Jak správně vybrat

Až si budete vybírat nový typ žárovek, dávejte si pozor na údaj o světelném toku. Ten se udává v Lumenech. Čím větší je tato hodnota, tím více světla žárovka vyzařuje.