Kompaktní zářivka (často označovaná jako úsporná žárovka) je elektrický zdroj světla pracující na shodném principu jako lineární zářivka. Byla navržena tak, aby mohla nahradit běžnou žárovku. Je opatřena paticí jako běžná žárovka, její rozměry často bývají trochu větší než u klasické žárovky.

Vyrábějí se v různých tvarech, některé napodobují klasickou žárovku, některé mají naopak tvar „volantu“ většího průměru, nebo kopírují tvar svítidla — koule nebo válce z mléčného skla, nebo jsou i vybaveny reflektorem.

Kompaktní zářivky mívají delší životnost (od 6 000 do 16 000 hodin) a menší spotřebu energie. Výrobci uvádějí, že kompaktní zářivky mají přibližně o 80% menší spotřebu energie oproti klasické žárovce při stejném světelném toku. Měrný výkon kompaktních zářivek se pohybuje od 50 lm/W do 100 lm/W (lumen na watt). Teplota chromatičnosti bývá u kompaktních zářivek nejčastěji 2700 K, což odpovídá klasické žárovce. Tato barva se označuje jako „Interna“ nebo také teple bílá. V typovém označení zářivky se tato barva označuje 827. Vyrábějí se i kompaktní zářivky s teplotou chromatičnosti 3000 K až 6500 K. Hodnotě 3000K odpovídá označení 830, slovně většinou také teple bílá. Pro barvu 4000K se užívá označení 840 nebo slovy studená bílá. Nejstudenější světlo s hodnotou 6500K, s označením 965 se většinou slovně označuje jako denní bílá. Rovněž se vyrábějí kompaktní zářivky speciální, obdobně jako běžné zářivky.

Kompaktní zářivky se skládají z vlastní zářivkové trubice a elektronického předřadníku umístěného v plastové základně. Trubice, kterých je většinou několik, mají tvar „U“, případně jsou stočené do spirály. Tak jako u lineárních zářivek je vnitřní stěna trubice pokryta luminoforem, trubice je plněna malým množstvím rtuti a inertním plynem. Kompaktní zářivka je opatřena paticí s Edisonovým závitem stejně jako žárovka. Dosud nebylo možné kompaktní zářivky stmívat, v současnosti (konec roku 2008) už se objevují první typy stmívatelné stmívačem určeným pro klasické žárovky.

Příbuznými kompaktních zářivek jsou typy, které by se nejvýstižněji daly popsat jako jednopaticové zářivky. Také tyto typy se někdy označují jako kompaktní. Mají shodnou konstrukci trubice, ale patice má kolíčkové vývody, není opatřena Edisonovým závitem. Pokud má zářivka dva vývody, jde o typ s vestavěným startérem. Pro provoz je nutná už jen externí tlumivka. Nelze je stmívat. Jednopaticové zářivky se čtyřmi vývody vyžadují externí předřadník. Buď konvenční složený ze startéru a tlumivky nebo elektronický, který může být i stmívatelný. Pro úsporu místa se často montují elektronické předřadníky schopné napájet dvě zářivky současně.

Starší typy se vyznačovaly prodlevou mezi zapnutím a startem v délce až několika sekund. U moderních kompaktních zářivek je start téměř okamžitý, ale náběh na plný světelný výkon chvíli trvá. Jsou-li vybaveny elektronickými předřadníky, pracují při frekvenci desítek kHz, díky tomu se u nich nesetkáváme se stroboskopickým efektem (blikáním za chodu). Pro nedočkavce existují světelné zdroje, které jsou kombinací kompaktní zářivky a halogenové žárovky. Po zapnutí se rozsvítí zářivka i žárovka. Žárovka svítí plným výkonem dříve. Jakmile naběhne i zářivka na plný výkon, žárovka zhasne. Celý proces řídí elektronika předřadníku.

První kompaktní zářivky byly představeny roku 1980. Od té doby jejich podíl na trhu roste a pomalu vytlačují běžné žárovky. Problematická bývá s ohledem na jejich rozměry montáž do některých typů starších svítidel. Proto se dnes vyrábějí svítidla konstruovaná už přímo pro použití kompaktních zářivek.

zdroj: Wikipedie