LED lampy v poslední době začaly nahrazovat konvenční žárovky i kompaktní zářivky, a to jak v domácnostech, tak i v komerční sféře. Porozumět údajům a vybrat tak správný produkt, ale není pro laika vůbec jednoduché. Navíc některé informace mohou být jen chytrým marketingovým tahem výrobců. Stejně zavádějící ale může být i cena. U seriózních výrobců bude plus minus stejná. U méně seriózních budou ceny tlačeny výrazně níž. Levnější materiál ale zdaleka nemůže být zárukou dlouhé životnosti. Tím se však význam LED lamp zcela vytrácí…

Tak jako u každého výrobku jsou i u LED lamp údaje popsány na jejich balení nebo alespoň v přiložené dokumentaci. Specifikace lampy obvykle zahrnuje jmenovitý výkon, jeho ekvivalent ke klasickým žárovkám provozní napětí a frekvenci, barvu světla, index podání barev, světelný tok, provozní životnost a typ zástrčky, do které přísluší. Dozvědět byste se na tomto místě měli také, jestli je lampa stmívatelná a jakou má svítivost.

Typická tabulka o údajích by měla vypadat asi takto:

Classic A E27 10W teplá bílá

Vlastnosti produktu
  • LED lampa jako náhrada za standardní 40W žárovku
  • Stmívatelná
  • Úspora energie až 75 %
Příkon 10 W
Napětí 220-240 V
Provozní frekvence 50-60 Hz
Barva světla Teplá bílá – 3000K
Index podání barev (CRI) >80
Světelný tok 480 lm
Světelná účinnost 48
Životnost 35 000 hodin = 16 let* 

*při 6 hodinách používání denně

Množství eletrické energie, která se spotřebovává při provozu lampy vám udává jmenovitý výkon. Ekvivalent výkonu LED lampy ke klasickým žárovkam popisuje Evropský standard č.244 (v dolní tabulce). U jednotlivých výrobců se ale různí. Spotřeba energie klasických žárovek je většinou 3,5-5x vyšší než u LED lamp.

Nejlepší LED lampy na českém trhu nabízejí oproti klasickým žárovkám až 75% úsporu elektrické energie. Přesné číslo ale závisí na provozních podmínkách, jako je například teplota okolního prostředí.

Další položka v tabulce specifikace je barva. definuje barevnou teplotu světla. LED lampy se zpravidla dělí podle toho, jestli vyzařují „teplou bílou“ nebo „studenou bílou“ barvu světla. Paradoxně jsou na stupnici výše lampy se„studenou bílou“ barvou světla (5000 K). Lampy s „teplou bílou“ barvou světla mají teplotu barvy do 3000 K. Polední sluneční světlo přitom odpovídá barevné teplotě okolo 5 500 °K.

Index podání barev (CRI) popisuje, jak přesně světlo z lampy reprodukuje barvy různých objektů ve srovnání s  přírodním zdrojem světla. LED lampy v dnešní době dosahují CRI přibližně okolo 80 CRI.

Další položka, kterou by tabulka s údaji měla obsahovat, je světelný tok. Ten je měřený v lumenech a je to v podstatě množství světla emitované lampou, nebo také jas.

Životnost LED čipu závisí na provozní teplotě, která prochází diodou. Zvýšením napětí procházejícího diodou se zvýší i světelný výkon, ale zároveň také teplota, která zkrátí provozní životnost LED čipu. Předpokládá se, že teplota uvnitř čipu je 25 °C, to ale nemusí být nutně pravda. Opět totiž záleží na podmínkách. Při této teplotě dosáhnout životnosti až 100 000 hodin, ale u levných výrobků se může teplota vyšplhat až na 150 °C, a lampy selže za mnohem kratší dobu. Jednuduchý předpoklad je také velikost lampy. Čím větší lampa, tím snazší je udržet teplotu v  normě, protože teplo lze rozptýlit na vetší ploše a výdrží tak déle.

Při celosvětové snaze snižovat spotřebu energie jistě LED lampy do vašich domácností patří. Sázejte ale spíše než na nízkou cenu, na vysokou kvalitu. Investice se vám nakonec vrátí.

Zdroj: East Side Consulting, Verbatim