Někteří ekologové nazývají dnešní dobu dobou plastovou. Pokud se podíváte kolem sebe, musíte jim chtě nechtě dát za pravdu. Plast je prostě všude kolem nás. Pojďme se podívat na zdravotní rizika, která nám v souvislosti s plasty hrozí a na to, jak se plasty označují.

Výhody

Plasty jsou prostě všude kolem nás a my se jim nevyhneme. Vyrábí se z nich už téměř cokoli. Mají totiž několik výrazných výhod. Jsou totiž dobře omyvatelné a jen nehrozí tak velké riziko poranění jako například u skla. Proto si plast oblíbily i výrobci dětského zboží a vyrábějí z něj hračky, ale i například kojenecké lahve. A právě pro děti mohou být plasty obzvláště nebezpečné.

Rizika

Největší riziko plastů se ukrývá v jejich chemickém složení. Nejrizikovější jsou přitom výrobky z polykarbonátu, ty totiž obsahují látku Bisphenol A, který se při zahřívání uvolňuje. Jistě si dokážete představit, že v případě kojenecké lahve se asi nejedná o úplně nejlepší materiál. Z plastů se dále může uvolňovat olovo či ftaláty. Tyto látky přitom způsobují vážná onemocnění jako je rakovina. Proto při nakupování těchto výrobků buďte hodně opatrní.

Když už se pro nějaký ten plastový výrobek rozhodnete, pak je dobré vědět, jak se jednotlivé druhy plastů označují. Toto označení upravuje norma ČSN 77 0052. Plasty jsou dle této normy označeny následovně:

1  PET polyetylentereftalát
2  PE-HD vysokohustotní polyetylen
3  PVC polyvinylchlorid
4  PE-LD nízkohustotní polyetylen
5  PP polypropylen
6  PS Polystyren

Dá se však bez plastu obejít? Věřte, že dá. Prostě se vyhýbejte nakupování plastových věcí. Vždy lze najít alternativní náhradu z přírodního materiálu. Příkladem mohou být například lahve. Vím, že „tahat“ z obchodu těžké skleněné lahve není snadné, ovšem v dnešní době jezdí většina lidí na nákup autem, a tak to zase tak složité být nemusí. Stejně tak igelitové tašky můžeme nahradit látkovou taškou, které často mají i vyšší nosnost.

Jak bojujete s plasty vy?

J. H.