Na houby do sklepa, stodoly či na balkon?

houby

V červnu už v lese vykukují zpoza mechu první hřiby a houbaři vyrážejí na svá tajná místa dobývat nová území. Houbami si ale můžeme zpestřit jídelníček, aniž bychom opustili dům. Žampiony nebo Hlívu ústřičnou navíc už dnes můžeme pěstovat nejen ve stodole či sklepě, ale také na balkóně nebo dokonce v kuchyni.

Žampion (nazývaný též Pečárka) nalezneme od jara běžně v přírodě. Dříve se žampiony pěstovaly tradiční metodou, vyžadující notný um a notné přispění koňského hnoje. Ideálním místem pro ně byly stodoly nebo sklepy, protože ke svému růstu nepotřebovaly světlo, a naopak vyžadovaly co největší vlhkost.

Dnes postačí pěstitelům i několik beden umístěných v bytě a mohou se též nadít úrody. K dostání jsou různé žampionové zahrádky, které obsahují připravený substrát a obvykle také přesný návod, jak při pěstování postupovat.

Hlíva ústřičná roste ve volné přírodě na kmenech stromů a nalezneme ji od konce léta až po zimu (jako jedna z mála hub roste i v prosinci). V domácích podmínkách se obvykle pěstují v pytlích.

Postup je podobný jako u žampionů, základem je připravené podhoubí, které smícháme se slámou (navíc propařenou vodou) a pak směs umístíme do připraveného pytle. Pytel je nejideálnější usadit do míst s nižší teplotou a větší vlhkostí vzduchu. Hlíva patří však k poměrně odolným typům hub, proto se s ní hojně setkáme i na balkonech.

Obě houby jsou oblíbenou součástí mnoha pokrmů. Pochutnat si můžeme na houbových řízcích, houbovce nebo houbové polévce. Houby je možné též nakládat či sušit. V letním období oceníme zvlášť žampiony coby chuťovku při grilování, kde se podávají jako součást špízů či plněné sýrem.

Hlíva ústřičná má navíc významné léčivé účinky. Snižuje cholesterol, působí protizánětlivě, podporuje imunitu a působí jako přírodní antibiotikum. Vedou se debaty též o jejích pozitivních účincích souvisejících s prevencí rakoviny.

Autor: Žaneta Pixová

 

Komentáře

  • Dobrý den, :-) ráda bych se podělila se svou zkušeností. Před dvěma roky nám jedna firma provedla zasklívání lodžie co máme. Důvod jasný, prodloužit si dobu, kdy se v ní dá zdržovat a kvůli zimě. No ale využíváme ho taky pro pěstování žampionů. Dá se to sice využít jen na jaře a na podzim (v létě moc horko a v zimě přeci jen dost zima), ale funguje to. Máme velkou dřevěnou bednu s víkem, ve které máme substrát s podhoubím, takže pěstujeme ve tmě a funguje to fakt krásně. Celé jaro jsou houby, v létě začnou růst ty první až do podzimu a ke konci podzimu před nástupem zimy jedou opět žampiony. Možná že zkusíme i lišky a ryzce.Sadba se dá koupit tk proč ne

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení