Jako by nestačilo to věčné pobíhání s prachovkou, vysavačem a koštětem, vaření a umývání nádobí či uklízení rozházených hraček… Jak z toho ven?

Teď na jaře vás navíc ještě čeká umývání oken, praní záclon, čištění koberců… Jednoduše řečeno musíte dát byt zase dohromady!

Zapojit ostatní členy domácnosti sice zkoušíte, ale i tak a podstatná část práce leží na vás. Proč si tedy nezjednat profesionální úklid?

Uklízet, nebo platit?

Máte už toho věčného uklízení plné zuby? O placeném úklidu už jste sice uvažovala, ale zdá se vám to jako vyhazování peněz? Vždyť vaše maminka to také zvládala! Zahoďte předsudky a myslete taky trochu na sebe. Pakliže máte opravdu náročnou práci a nestíháte (případně vám aktivně nepomáhá zbytek rodiny), nemusíte počítat každou korunu. Platit si domácí úklid už dnes přestává být nadstandard, který si mohou dovolit jen lidé s hodně vysokými příjmy. Vydáte sice za tuto službu nezanedbatelnou sumu, ale když na druhou stranu vah položíte ušetřenou námahu i čas, který můžete věnovat odpočinku, dětem nebo zkrátka, čemu vy sama chcete, nejsou to zase až tak vyhozené peníze. Ani strach z poškození majetku či případné krádeže není na místě. Konkurence je dnes opravdu veliká a firmy si své zaměstnance vybírají velice pečlivě. Prokazují se čistým trestním rejstříkem a bývají pojištěni proti způsobeným škodám.

Pestrá nabídka firem

Firmy zabývající se profesionálním úklidem vám navíc nabízí různé možnosti využití jejich služeb. Jestliže běžné drobné práce zvládáte, můžete si je zjednat jen pro občasný větší úklid. Jste-li skutečně zaměstnanou a vytíženou ženou, oceníte pravidelný úklid – například jednou týdně. Můžete tedy volit mezi úklidem jednorázovým, mimořádným či periodickým. Čisticí prostředky, které jsou používány při úklidu, bývají navíc ekologické a mnohdy účinnější, než jaké používáte vy, a mají potřebné atesty. Kromě běžného klasického úklidu (vyluxovat, vytřít, utřít prach) si můžete objednat i službu například na žehlení, čištění oděvů, koberců, mytí oken, specializovaný úklid po malování nebo velký generální úklid. Nabídka je pestrá. Než se pro nějakou firmu rozhodnete, je dobré si o ní zjistit reference a projít širší nabídku.

Na kolik vás to vyjde?

Možná se rozhodujete, ale říkáte si: „Ale na kolik mě to všechno vyjde?“ To záleží jednak na vámi vybraných službách, jednak na zvolené firmě. Některé nabízí úklid se sazbou na hodinu, která se podle zvolené služby (běžný pravidelný úklid, žehlení, jednorázový úklid, ale třeba i údržbářské práce či hlídání dětí) může pohybovat zhruba od 110 do 150 Kč za hodinu (u náročnějších služeb i do 200 Kč za hodinu). Úklid běžného třípokojového bytu jednou týdně (přibližně čtyřhodinový) vás tak může vyjít na 400 až 600 Kč. Větší generální úklid se potom může vyšplhat i k 1500 Kč. V nabídce je ale také úklid účtovaný podle velkosti plochy. Tam se ceny různí opět podle toho, o jaký úklid jde. Pohybují se tak od 20 do 40 Kč za m2, u větší generálních úklidů to může být i 40 až 60 Kč za m2.

Tak co říkáte, najdete ve svém rozpočtu měsíčně nějaké dva tisíce, které byste byli ochotni vydat za podobnou službu? Nebo jsou to pro vás pořád jen vyhozené peníze?