Polykarbonát. Nepříliš vzletný název pro materiál, který umí z obyčejné židle udělat designově zajímavý kousek. Není však jen doménou studií, vyrábí se z něj i nábytek pro běžné užití.

Kdybychom řekli umělá hmota, byli byste možná víc v obraze. Jenže polykarbonát není jen tak obyčejný plast!

Obyčejný plast, nebo něco víc?

Plastový nábytek s sebou občas nese nálepku něčeho levného a podřadného, hodícího se třeba na zahradu, do dětského pokoje, ale určitě ne třeba do obýváku. Jenže polykarbonát není jen levná náhrada běžných materiálů, ze kterých se nábytek vyrábí.

Běžným materiálům totiž může zcela zdatně sekundovat. Polykarbonát je dnes asi nejdražší a zřejmě i nejkvalitnější plast, který se uplatňuje například při výrobě stolků a sedacího nábytku.

Přednosti polykarbonátu

Tento pevný materiál je velice odolný, ale vzhledem má k obyčejným plastovým židlím a stolku, které si dáte v létě na zahrádku, stejně daleko jako třeba kvalitní dřevěný či chromový nábytek. Na první pohled má krásný (snad i luxusní) vzhled a navíc je transparentní.

Právě díky průhlednosti našel uplatnění i při výrobě svítidel, ale může nahradit i běžné tabulkové sklo. Na výrobu nábytku ho využívá řada známých firem (například italský Kartell). Další jeho výhodou je, že je odolný vůči zubu času. Pozor ale, ne už tak proti poškrábání! Jelikož se dá plast snadno tvarovat, mohou z něj vznikat kousky těch nejpodivuhodnějších tvarů. Vyrábí se z něj ale i klasické kousky.

Plastový nábytek u vás doma!

Kvalitní plastový nábytek najde své uplatnění jak v domácnostech, tak třeba v kanceláři. Najde si své místo také u vás doma? Minimálně se jím můžete nechat inspirovat. Velké uplatnění našel plast při výrobě židlí. Může však nahradit i skleněný konferenční stolek.

Vypadá stejně zajímavě, ale je o hodně odolnější. Máte-li malé děti, můžeme ho jen vřele doporučit! A vybírejte dál: lampičku či lustr, servírovací stolek, skříňku, regál nebo třeba jen nějaký drobný doplněk. Díky své průhlednosti a barevné variabilitě navíc může polykarbonát pomoci ozvláštnit interiér, a i menší kousek se tak stane dominantou celého pokoje.