Chcete se chovat i při nákupu odpovědně vůči životnímu prostředí a snížit tak dopady svého počínání na možné minimum? Nakupujte přes internet.

Pomocí internetu dnes můžete koupit úplně vše. Už jsem si zvykli, že stačí párkrát kliknout a za dva či tři dny máte doma pračku, ledničku, nábytek nebo dokonce některé léky. Jde to však i s potravinami. Tento nákup má navíc řadu výhod. První je tedy ušetření čas, který byste strávili cestou do nákupního centra a zpět. Nemluvě o stání ve frontě u pokladny. Navíc šetříte i své nervy. Přitom stačí pouze sednout k domácímu počítači, případně vzít do ruky chytrý telefon a vybrat si potraviny. Určíte si hodinu a den, kdy vám je řidič přiveze domů a je po všem. Pokud se takto rozhodne více rodin, dojde ke snížení emisí uvolněných automobilem při cestě do nákupního centra. Logika je jednoduchá. Místo, aby jelo sto automobilů k obchodu a zase zpět, jede jedno menší nákladní auto k těmto sto rodinám.

Přitom úspora oxidu uhelnatého může být značná. Vědci z University of Washington vypočítali, že pokud bude obchodník jezdit s nákupem ke svým zákazníkům, namísto, aby zákazníci jezdili do obchodu, může se ušetřit až 70 % emisí oxidu uhelnatého. Záleží samozřejmě, kolik zákazníků se rozhodne do obchodu nevyrazit a nákup si raději objednat.

Samozřejmě nejvíce pro životní prostředí uděláte, pokud se na nákup vydáte pěšky. Samozřejmě, ne vždy je to možné. Zejména kvůli vzdálenosti obchodu, ale také kvůli váze. Vánoční nákup asi nepotáhnete v rukách, přesto je dovoz potravin zajímavým způsobem jak šetřit nejen životní prostředí, ale také svůj čas.

 

J. H.