Vysoké náklady na vytápění rodinných a bytových domů vedou lidi ale i developery ke stále častějšímu rozhodnutí postavit nemovitost, která bude v nízkoenergetickém či pasivním standardu. Na výstavbu těchto typů budov je možné získat dotaci z programu Nová zelená úsporám, kterou prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR poskytuje Ministerstvo životního prostředí, aby podpořilo úspory energií a také využití obnovitelných zdrojů energií.

Podmínkou získání dotace z programu Nová zelená úsporám je test neprůvzdušnosti obálky domu neboli Blower-door test. Prostřednictvím tohoto testu je možné zjistit, zdali jsou někde v plášti budovy místa, jimiž by z domu unikalo teplo. Netěsnosti je nutné odstranit také z důvodu pronikání vlhkého vzduchu do konstrukce obvodového pláště, kde působením chladného vzduchu dochází ke kondenzaci vlhkosti.

Blower-door test mohou využít také například majitelé podkrovních bytů, ve kterých mohou tepelné ztráty zásadně ovlivnit kvalitu života v bytě. Cena testu se pohybuje kolem pěti tisíc korun a výsledky jsou známé ihned po jeho provedení. V ceně je také případné nalezení netěsných míst budovy.

Pokud bychom ovšem zamezili průniku vzduchu z interiéru do exteriéru, a tím pádem i opačným směrem, a nevyužili jiná opatření, mohla by se v domech hromadit vlhkost a oxid uhličitý. Majitelé nízkoenergetických budov nebo pasivních domů si proto musí zvyknout na pravidelný režim větrání v závislosti na aktuálním provozu v domě, nebo investovat do vzduchotechnického systému, který bude větrat automaticky a navíc získávat teplo z odpadního vzduchu zpět (rekuperační jednotka).

Více informací poskytnou zájemcům o pasivní či nízkoenergetický dům společnosti, které budou své stavby, jako každý rok, prezentovat na mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH ve dnech 19. až 23. září 2017 v PVA EXPO PRAHA v Letňanech.