Zajímá vás co, se dá do budoucna očekávat od trhu s energiemi a jaké kroky v tomto směru podniká poslanecká sněmovna? Podívejte se s námi na dvě novely energetických zákonů.

Novela energetického zákona

Poslanecká sněmovna v květnu schválila novelu Energetického zákona, podle kterého čeká trh s energiemi další liberalizace. Změnit dodavatele elektřiny nebo plynu bude nyní mnohem jednodušší – výpověď smlouvy budete moci dát bez udání důvodu, výpovědní lhůta bude 3 měsíce. Nově bude legislativně zakotvena povinnost uzavírat smlouvy na dobu neurčitou, což výrazně usnadní právě vypovězení smlouvy, například z důvodu nečekaného zdražení dodávky.

Velké změny se chystají také na opačné straně, tedy u podnikatelských subjektů. Český trh s energiemi se totiž otevře i dalším subjektům z Evropské unie.  Tato nová konkurence může být likvidační zejména pro malé a střední podniky, obchodující s obnovitelnými zdroji energií.

Uvidíme, zda bude tato zahraniční konkurence pro spotřebitele spíše přínosem, z hlediska dlouhodobého výhledu se ale dá očekávat prohloubení naší energetické závislosti na jiných zemích.

Novela zákona o hospodaření s energiemi

Uvažujete o koupi nemovitosti? Pak vás možná bude zajímat, že podle novely zákona o hospodaření s energiemi bude muset každá budova povinně mít tzv. průkaz energetické náročnosti budovy, který může výrazně ovlivnit cenu nemovitosti a do budoucna pravděpodobně také ceny nájmů.

Novela zákona o hospodaření s energiemi bude mít vliv také na veřejné budovy v obcích. Každá veřejná budova nad 500m2 bude vybavena průkazem o energetické náročnosti, který bude přístupný veřejnosti. Nyní je tato povinnost u budov nad 1000m2, do roku 2015 to má být pouze 250m2. Důvodem této novely je snaha Evropské unie snižovat energetickou náročnost budov.

Už nyní hledají obce způsoby, jak snížit energetickou náročnost svých budov především s pomocí programů jako je Efekt nebo Operační program životní prostředí. U nové výstavby budou obce muset přistoupit ke stavbě nízkoenergetických až pasivních budov.

Novela zákona o hospodaření se nyní připravuje a začne platit nejdříve od ledna 2013. Novela energetického se nyní schvaluje v senátu.

R. K.