Dotační program Zelená úsporám nabídne v příštích šesti letech celkem 27 miliard korun na zateplení budov a solární panely.

O dotace na zateplení starého domu a úspory budou moci lidé žádat průběžně a nově budou moci žádat i majitelé rodinných domů o dotaci na instalaci malých fotovoltaických elektráren, které jsou určené pro výrobu elektřiny k přímé spotřebě.

Díky tomu si mohou majitelé rodinných domů vylepšit své bydlení až do roku 2021 s přispěním od státu.

Ve čtvrtek dne 22.10.2015 odstartovala kontinuální výzva v programu Nová zelená úsporám, což znamená, že lidé, kteří chtějí zateplit svůj dům, pořídit si nová okna nebo dveře, nemusí čekat na zvláštní výzvy. Tato výzva je dlouhodobá. To znamená, že nebude omezena jen na několik měsíců, ale potrvá až do roku 2021.

K dispozici je 27 miliard korun

Pro letošní rok je k dispozici celkem 520 milionů korun. V příštím roce se očekává dalších 2,85 miliardy korun. Tyto peníze se získají stejně jako v minulosti z prodeje emisních povolenek.

Příspěvek na fotovoltaické solární panely

Jak už bylo výše nastíněno, stát přispěje i těm, kteří chtějí na střechu svého domu umístit fotovoltaické solární panely, které v domácnostech slouží hlavně pro ohřev vody, nebo instalaci malých fotovoltaických elektráren, které budou lidé užívat pouze pro vlastní potřebu. Na tyto fotovoltaické systémy mohou majitelé domů získat až 100 tisíc korun.

Tyto příspěvky se budou poskytovat hlavně kvůli tomu, aby vláda motivovala ostatní lidi k větší energetické soběstačnosti. Díky instalaci solárních panelů totiž lidé ušetří nemalé úspory, a zároveň se sníží spotřeba fosilních paliv.

Co nejméně administrativy při vyřizování

Stát chce i v následujících letech zachovat co nejméně administrativy při vyřizování žádosti o příspěvek a rychlé vyplacení peněz. Doporučujeme podat žádost před realizací opatření a zhruba do 6 týdnů se dozvíte, zda je vaše žádost v pořádku. Poté už jen stačí doložit realizaci a do 3 týdnů dostanete proplacené prostředky.

Tepelná čerpadla

Nadále zůstává také podpora výměny elektrických zdrojů za tepelná čerpadla a instalace tepelných systémů. Stát má v plánu přispět na budování pasivních domů a do budoucna má přijít rovněž podpora aktivních domů, což jsou domy, které si energii vyrábí sami.

O stavu žádostí, průběhu vyřizování a množství peněz, které jsou na opravy k dispozici vás budeme průběžně informovat. V případě jakýchkoliv dotazů se obraťte na naši firmu Miras – rekonstrukce Plzeň.