Vždy jste chtěli využít programu zelená úsporám, ale nestihli jste to. Nevadí. Nemusíte zoufat. Od dubna tohoto roku bude vypsána nová výzva programu a vy tedy máte další příležitost k čerpání finanční podpory například na zateplení vašeho domu. Nové žádosti můžete od 1. dubna 2014 do 31. října 2014 podávat Ministerstvu životního prostředí.

Celkem je pro tuto výzvu určeno 1,9 miliardy korun. Oblasti podpory jsou tentokrát snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů, výstavba rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností a efektivní využívání energie.

Majitelé bytů v panelových domech a lidé v nich bydlící jistě nebudou potěšeni zprávou, že panelové a nepanelové domy a budovy veřejné služby nebudou až do roku 2015 z tohoto programu podporovány.

Celkem se do roku 2020 plánuje, že v dotačním programu Zelená úsporám budou k dispozici dotace až ve výši 27 miliard korun a program přispěje k vytvoření několika desítek tisíc pracovních míst.

Ostatní záležitosti zůstávají stejně jako v minulých výzvách. Stejně jako v minulých ročnících i zde platí, čím dřív žádost podáte, tím je větší šance, že se na vás dostane. Jistě si totiž pamatujete, že v dřívějších ročnících musel být program ukončen už pár týdnu po jeho vypsání. Žádosti opět přijímá Státní fond životního prostředí.

Žádost můžete vypracovat sami, či se obrátit na nějakého poradce. Ovšem zde musíte počítat s tím, že to bude něco stát. Elegantním řešením je najít si takovou firmu, která vám vytvoří plány na rekonstrukci, rekonstrukci provede a navíc vám pomůže se žádostí o dotace.

J. H.