Od března 2021 se mění energetické štítky na spotřebičích. Proč ke změně dochází, kterých spotřebičů se změna týká a jak se v novém označení vyznat?

Energetické štítky informují spotřebite o tom, do jaké kategorie energetické účinnosti se daný spotřebič řadí.

Jedná se o systém, který je platný v celé Evropské unii a má za cíl pomoct spotřebitelům orientovat se při nákupu a rozpoznat, jak je daný spotřebič úsporný.

Systém energetických štítků není žádnou novinkou, zaveden byl již v roce 1995 a stávající podoba nesoucí s sebou označení A+, A++ a A+++ je s námi od roku 2010. Zpočátku byl systém přehledný, ovšem čím více plus, tím nepřehlednější situace byla. A protože další + na trhu by vneslo jen zmatek, budou se postupně elektrospotřebiče a televize přeštítkovávat na třídu A – G. Tedy podobně jako je to u energetických štítků domů.

Změna se k 1. březnu 2021 se týká těchto kategorií:

  • chladničky, mrazničky a vinotéky
  • elektronické displeje (včetně displejů televizorů a monitorů a digitálních informačních displejů)
  • chladicí spotřebiče s přímou prodejní funkcí, tzn. komerční chladničky používané v prodejnách a prodejních automatech
  • myčky nádobí
  • pračky a pračky se sušičkou
  • svítidla

Ke změne v energetické účinnosti nedochází. Ovšem pozor, jakmile se změny projeví, mnoho výrobků bude zařazeno do nižší třídy, např. C, D. Cílem mimo jiné je, aby vznikl prostor pro vznik ještě úspornějších produktů.

Do 28. 2. 2021 jsou výrobci povinni k výrobku přikládat původní i nový štítek. Nový štítek poznáte snadno, a to podle QR kódu v pravém horním rohu.

Celý proces přeštítkování zabere nějaký čas a v prodejnách a na internetových stránkách musí být až do 28. 2. 2021 zobrazen pouze aktuálně platný štítek, může se stát, že se začátkem března v prodejnách / na internetu ještě setkáte se štítkem původním. Doba stanovená ke kompletní úpravě dle nových směrnic, trvá od 1. 3. do 18. 3. 2021. Platí tedy, že od 19. 3. 2021 u výše zmíněných kategorií budou jen štítky nové.

Sandra Špačková
foto: unsplash