Asi byste nehádali, že zelený sliz může mít tolik využití. Společnost PetroAlgae se snaží z řas vyrobit nejen potraviny, ale také pohonné hmoty. Tato floridská společnost vyvinula technologii, která z řas a dalších mikroorganismů vyrobí palivo pro automobily a potravu pro zvířata i lidi. Navíc společnost tvrdí, že její způsob výroby je levnější než ostatní na trhu.

Řasy shromažďují většinu své energie ze slunce. Přidáním několika základních živin je výsledkem sliz bohatý na sacharidy a proteiny, který může být dále zpracován do řady výrobků. Důležité je, že protein může být z řas extrahován a zpracován na krmivo pro zvířata a člověka. Společnost PetroAlgae uvádí jeden ze svých výrobků jako „potravní náhrada“. Je to utipistický náhled do naší budoucnosti, kdy se žvýkání potravy stane zbytečné.

Po extrakci tohoto proteinu zůstane kaše složená pouze z lipidů a sacharidů. PetroAlgae tvrdí, že tato směs může být odeslána přímo do rafinérie a zpracována do podoby motorové nafty, zemního plynu a tryskové palivo bez nutnosti instalovat v rafinérii nějaké dodatečné zařízení. Pěstování řas navíc vyžaduje málo prostoru ve srovnání s konvenčními plodinami na orné půdě. Řasy také spotřebují až dvojnásobek své hmotnosti oxidu uhličitého.

Kromě řas společnost využívá i velké skupiny mikroorganismů, včetně rozsivek a sinic. Přesný druh společnost neuvádí, ale tvrdí, že používá pouze druhy, které se vyskytují v regionu, kde je výrobní zařízení instalováno. Společnost již zahájila práce pro získání potřebných povolení a licení pro své komerční zařízení v Asii, USA i v několika evropských zemích. Na jednu licenci při tom plánuje vyrobit až 1,5 milionu barelů pohonných hmot. Společnost navíc tvrdí, že výroba paliva bude dotována z prodeje potravin, a tak bude jejich palivo velmi konkurovat fosilním palivům.

Přeložil: J. H.

Zdroj:http://green.yahoo.com/blog/ecogeek/1134/algae-could-become-both-fuel-and-food.html