Zvažujete, jestli si postavíte dům s rovnou střechou či klasickou šikmou střechou? Oba dva typy střechy mají své výhody a nevýhody. V dnešním článku se zaměříme na rovné střechy.

Více prostoru

Mezi hlavní výhody ploché střechy patří zejména více prostoru v obytných částech domu. Na rozdíl od šikmých střech totiž rovná střecha neubírá kvůli zešikmení stropů prostor.  Nebudete tak muset řešit, jaký pořídit nábytek, jak vyřešit vybavení místnosti a rovněž ušetříte i svoji hlavu. Jistě to zná každý, kdo má doma místnost se šikmými stropy.  Stačí chvilka nepozornosti a pořádně se praštíte do hlavy.

Snadnější tepelná izolace

Další značnou výhodou ploché střechy je snadnější tepelná izolace než v případě střechy šikmé. Rovněž je plochá střecha výhodná v tom, že jednoplášťové ploché střechy eliminují tepelné mosty mezi jednotlivými nosnými prvky střechy.  Laicky řečeno, prostě plochou střechou uniká méně energie, než střechou šikmou. Připočítáme-li k tomu i skutečnost, že v případě šikmé střechy je potřeba více izolačního materiálu, pak je plochá střecha z tohoto hlediska mnohem výhodnější. Snadno z ní také můžete vytvořit tzv. zelenou střechu.

Větší užitná plocha

Plochou střechu lze také dále využívat. Nabízí se například vybudování terasy, případně balkón. Snadnější je pak i údržba střechy, případně dalších stavebních prvků, jako je například komín.

Pokud je plochá střecha provedena opravdu kvalitně, nemusíte se bát ani pronikání vlhkosti. Životnost takové střechy je pak i několik desítek let.

Jedinou nevýhodou ploché střechy je, že nezapadá do většiny vesnických koloritů. Narazíte tak i na odpor úřadů, které mají k povolování rovných střech jistý odpor. Nakonec se však dá vždycky nalézt řešení, které vyhovuje vám i úřadům. Plochá střecha má rovněž vyšší pořizovací náklady než střecha šikmá.

J. H.