Život na ostrově dává lidem jedinečný pohled na svět. Vezměme si, že především ostrovní země jsou ohroženy stoupající hladinou moře kuli změně klimatu. Toto bylo také tématem nedávných rozhovorů o změně klimatu v Kodani.

Británie si uvědomuje možné budoucí problémy způsobené neustálým poklesem těžebních možností ropy a plynu. Z toho důvodu se poslední dobou začíná zajímat i o možnosti využití větrné energie.

Od loňského roku, byly postaveny větrné turbíny na moři i na pevnině, které přináší téměř 3,4 gigawattů energie. Crown Estate, která vlastní téměř všechny pobřeží Británie, zažádala o možnost dodávat další 32-gigawattů do sítě. Hodlá postavit další turbíny, které by mohli pokrýt do roku 2020 z jedné čtvrtiny spotřebu elektrické energie v Británii.

„Náš ostrov je jedním z nejlepších zdrojů větrné energie v Evropě a dnešní zpráva ukazuje, že jsme vytvořili vhodné podmínky pro investice do energetického průmyslu,“ řekl Ed Miliband, ministr energetiky a klimatických změn.

„Je to obrovská příležitost pro UK, dává nám šanci přinést změny do naší celkové kapacity obnovitelných zdrojů,“ dodal Ray Thompson, manažer regionální rozvojové agentury One North East. „Už jsme učinili významný pokrok v severovýchodním moři. Nyní je potřeba přejít k dalším krokům. “

Podle britské asociace pro větrnou energii (BWEA) by s expanzí která byla oznámena, mohla Británie poskytnout dostatek energie pro každou domácnosti v zemi, stejně jako snížit roční emise uhlíku o 40 až 80 milionů tun.

„Toto oznámení je významný skok kupředu ve využití potenciálu čisté, zelené energie prostřednictvím větrných elektráren: stanovuje Británii jako předního výrobce pobřežní větrné energie a to nejen v Evropě, ale po celém světě jak z hlediska celkové potenciální energie z mořských větrných elektráren tak také jako poskytovatele „zelených“ pracovních příležitostí, „řekla Maria McCaffery, generální řiditelka BWEA.

Britská obchodní organizace CBI také uvítala expanzi větrné energie.

„Je to vzrušující krok vpřed pro energetický britský průmysl, srovnatelný s průzkumem ropy a plynu v Severním moři v roce 1970,“ řekl Neil Bentley, ředitel skupiny podnikatelského prostředí.

autor: Karel Tlukoš