Pořiďte si dřevěné podlahy

drevena podlaha

I když se nám dnes nabízí široká škála materiálů, které lze použít na podlahy, dřevo stále zůstává tím nejpřírodnějším materiálem. V současné době je na trhu celá řada designů.

Kvalita a zaručená trvanlivost – to jsou hlavní výhody dřevěné podlahy. Pokud k tomu přidáte také výborný vzhled, není o čem diskutovat. Dřevo vždycky bylo a bude prvotřídním materiálem, který jen tak něco nenahradí.

Pokud se vám nezamlouvají tradiční parkety, nevadí. V současné době je na trhu nejen celá řada designů – od »trámového« vzhledu až po puzzle či vykládané dřevěného podlahy, ze kterých si určitě vyberete. Kromě tradičních masivních dřev jsou také stále oblíbenější exotické dřeviny, které jsou vzhledově zajímavé a do interiéru vnesou velkou dávku osobitosti. A pod celou řadu dřevěných podlah lze navíc v případě zájmu umístit i podlahové topení…

Také další výhody dřevěných podlah jsou nezanedbatelné – rychlá a snadná montáž, jednoduchá údržba, a také pozitivní zdravotní efekt, jaký chůze na přírodním dřevě přináší. Každá dřevěná podlaha je svým způsobem originál – dřevo je přírodním materiálem, a proto je jeho kresba tak trochu nevyzpytatelná. Do interiéru proto vždy vnáší ráz osobitosti a má také vynikající tepelné vlastnosti. Oproti laminátové podlaze je však její nevýhodou vyšší cena, a také to, že dřevo vyžaduje povrchovou úpravu – olejem, anebo lakem (příp. také voskem). Na druhé straně  mnohem lépe vypadá, a není proto vůbec nutné používat koberce. Zatímco průměrný koberec vydrží 5 až 7 let, dřevěná podlaha minimálně dvacet pět. A to už stojí za zvážení…

Je jasné, že velkým kladem dřevěných podlah je jejich přirozený vzhled, kterým se navracejí k přírodě. Snad ještě více toto platí o této podlaze, která navozuje vskutku přírodní a »surový« dojem. Nejedná se totiž o žádné uhlazené parkety, anebo o opracované desky. Kmen i s kůrou řezaný »na kousky« podporuje onen naturální  vzhled. Taková podlaha se hodí nejen na chatu, ale i do domů všech milovníků přírody, kteří si na eleganci, jakou také dřevo dokáže přinést, až tak nepotrpí.

Skládáte rádi puzzle? Složte si rovnou celou podlahu! Skládáním puzzle se totiž inspirovali i jejich výrobci a vytvořili dřevěné puzzle kousky, které do sebe perfektně zapadají a podlaha je rázem složená (anebo rozebraná). Volit můžete celkem ze třinácti odstínů – od nejsvětlejšího až po tóny ve stylu cabernetu a capuccina.

Až z pralesů Jižní a Střední Ameriky pochází speciální exotické dřevo, které interiéru dodá nádech elegance s kapkou tajemna. Tomuto dřevu se totiž říká tygří, anebo také »zebří« a jeho názvu odpovídá i jeho typický, nejednotný, vzhled od červenohnědé přes oranžovohnědou až k hnědočerné variaci. Čím více, tím lépe – v tomto případě jde navíc o úmysl. Speciální dřevo je navíc poměrně tvrdé – dokonce o 71% tvrdší než červený dub.

Bezpochyby vizuálně zajímavý vzhled dodá místnosti tato podlaha ve stylu šachovnice. Efektu se daří docílit kombinací dvou dřev – ořechu a javoru. Vstupní haly či kuchyně – nejen tam se bude originální podlaha vyjímat. Podobného efektu byste jistě dosáhli i s dlaždicemi – dřevo je však plně nahradí a navíc bude hřát. Povrchově upravené dřevo je navíc odolné a  jak již bylo zmíněno, také velmi trvanlivé.

Dřevěné podlahy mají ještě jednu výhodu – neudržují prach jako třeba koberce a díky impregnaci jsou odolné i vůči plísním. Ideální jsou proto i pro alergiky a astmatiky. Slyšeli jste už o ořechovci? Tento strom pocházející původně od řeky Mississippi dorůstá až do výšky 50 m, je mrazuvzdorný a je pro něj typická červenohnědá barva. I z tohoto mohutného stromu se vyrábí podlahy. A nevypadají vůbec špatně – posuďte sami.

O tom, že dřevěná podlaha nemusí být jen v přírodních tónech, svědčí právě tento příklad, jehož cílem je přiblížit tradiční materiál zcela moderním interiérům. Pod pestrobarevnou impregnací ovšem přírodní krása dřeva poněkud zaniká. A navíc – zatímco s přírodním dřevem můžete kombinovat veškeré barvy, s červenou už toho moc nezmůžete.

Komentáře

  • Dřevěné podlahy máme v celém bytě a můžeme je jen doporučit! :)

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení