Už vás nudí obyčejné dlaždice a prošlapané koberce? Možná je na čase sáhnout po vzácných dřevech z exotických krajů. Nejen vaše tělo, ale i podlaha už totiž může mít své tetování!

Afrika, Asie, Jižní Amerika – především z těchto kontinentů pochází většina exotických dřevin, které slouží jako základ pro dekorativní podlahy. Neobyčejné barvy jako červená, hnědá, žlutá, růžová či černá pak v rukou zkušených odborníků dovedou pravé zázraky.

Nejjednodušší, ale také nejméně efektní možností, je jednolitá podlaha z určitého druhu dřeva. I ta však dokáže do domu vnést určitou atmosféru. Například ručně vyráběné tmavé desky z ořechu navodí jistou dávku historické elegance, do pokoje vnesou osobitost, kterou ještě více podtrhnou praskliny, které v nich vytvořila sama příroda. Samostatně stojící nábytek v kontrastní světlé barvě se na ní bude přímo skvěle vyjímat.

Další možností, která působí o něco luxusněji, je nechat si jednolitou podlahu z vybraného dřeva olemovat. Vykládaný lem tvoří většinou několik druhů dřev a pokud si kvůli dekorační funkci zakládáte na koberci, plně ho zastoupí. Nemusíte si však nechat obložit celou podlahu podél stěn v místnosti. Olemovat si můžete nechat třeba jen vstupní prostor u dveří anebo místo se sedací soupravou.

Vyberte si jakýkoli motiv, a za chvíli ho v podlaze! Takové »podlahové tetování« je jednou z věcí, kterou si lze nechat vyrobit na zakázku. Obvykle vzniká kombinací tří druhů dřev: javoru, který tvoří pozadí ornamentu, brazilské třešně a ořechu (případně dřeva wenge). Na vaší podlaze se tak může objevit třeba kůň,orel, anebo Vinettou.

Nejluxusnější kategorií jsou dřevěné, plně vykládané podlahy, jejichž účel je v první řadě dekorační. Neboť jsou zároveň symbolem bohatství, staly se součástí většiny šlechtických sídel a královských paláců od Kremlu až po Windsor. Podlahu jako na zámku si můžete objednat i vy. Z kombinace dřev a jejich odstínů vám mistři v oboru vykouzlí na podlaze skutečné umělecké dílo. Luxusu však pochopitelně odpovídá i cena.

Vykládané podlahy většinou působí velmi luxusně. Jedinou překážkou, jak je získat, ale mohou být finance.

Pryč s luxusem, je tu divočina. Tak právě takhle působí podlaha, na níž budete mít pocit, že se procházíte po kmenech uprostřed lesa. Místo dlaždic zde totiž najdeme nařezané kusy stromu, které jsou dokonale zabroušené a nalakované. Protože každý kmen je jiný, jsou odlišná i různá místa podlahy. To však v žádném případě není vadou na kráse. Vše jí naopak dodá na osobitosti a vy máte pocit, že jste se navrátili do starých časů, k přírodě.Co se materiálu týče, volit můžete mezi borovicí a dubem.

Nejen ze dřeva se dají dělat zázraky. Exkluzivní vykládanou podlahu si můžete nechat vyrobit i z kamene! Nejrůznější vzory v řadě velikostí a tvarů dokáží zruční umělci vyrobit z kousků exotických kamenů a mramoru. Zda si vyberete některý z nabízených vzorů, anebo si ornament navrhnete sami, záleží na vás. Kamenné podlahy jsou stále populárnější – jednoduše se totiž udržují a efektně vypadají. Předsíním, atriím a chodbám, kde se nejvíc používají, dodají slavností vzhled. A cena takového ornamentu? Závisí na velikosti – pohybuje se mezi 40 000 a 200 000 Kč.