Teploty se většinou pohybují kolem deseti stupňů a s přípravou zahrady na zimu již pomalu finišujeme. Zajímavým prvkem, který potěší nejen nás ale i ptactvo, je ptačí krmítko.

Pokud se ho rozhodneme zakomponovat do některého zahradního zákoutí, svůj význam získá především v zimě, kdy za mrazů a velkých sněhových nadílek ptáci obtížně shánějí potravu.

Nás naopak čeká pastva pro oči, neboť se k našemu krmítku začnou slétat opeřenci různých barev i velikostí – sýkory, čížkové, stehlíci, pěnkavy, kosi, hejno strnadů či Krakonošova sojka.

Krmítko můžeme zakoupit ve specializovaných obchodech nebo sami vyrobit, nejvhodnější jsou přírodní materiály, především dřevo.  Dbát bychom měli na bezpečné umístění, aby se ke krmítku nedostaly kočky a jiná zvířata.

A co můžeme ptačím návštěvníkům nabídnout? Chutnou klasikou jsou různá semena, například slunečnicová či lněná, lískové a vlašské ořechy nebo ovesné vločky. Využít můžeme i ovoce a zeleninu z podzimní sklizně. Nic nezkazíme, když zužitkujeme červivá nebo natlučená jablka.

Standardní pochutinou je i starší pečivo, například housky a rohlíky, nicméně nesmějí být slané a v žádném případě zasažené plísní. Vyhnout bychom se měli i čerstvému pečivu, kořeněným potravinám nebo sladkostem, nevhodná strava by mohla ptákům způsobit zažívací obtíže.

Alternativou k přípravě jídelníčku vlastními silami jsou i různé krmné směsi, které se dají zakoupit ve specializovaných obchodech.

Vedle vhodného materiálu, umístění a stravy je třeba dbát na čistotu krmítka a v případě potřeby ho jednou za čas vyčistit a opláchnout. Více informací včetně návodů na výrobu krmítek lze najít na stránkách České společnosti ornitologické – http://cso.cz/index.php?ID=42 , kde je možné pokládat i dotazy.

Autor: Žaneta Pixová